• 19886
  arda'yı çok eleştirdim, belki ileride yine eleştiririm ama bu sezon* bu adama çok saygı duyuyorum.

  oynadığı her maçta elinden geleni yapıyor. üst seviyede bir oyun aklı var. sadece tek pasla, arkadaşlarına geniş bir alan imkanı veriyor. bunun yanında top ayağına resmen yapışıyor ve defansif katkısı da, 34 yaşındaki bir kanat oyuncusuna göre çok iyi.

  neyse koca kafa, böyle oynamaya devam et. allah kısmet ederse ve bu sezonda şampiyon olursak her şey çok güzel olacak .
 • 19887
  tiki taka hakimiyeti öncesi dönemden sahada kalan ender isimlerden. türk futbolunun sonuçsuz pas oyununu tiki taka sanma takıntısı yüzünden, tek bildiği şey olup ara sıra yaptığı eski futbola dair hareketlerle sahada fark yaratabilmektedir.

  tıpkı bozuk saatin günde iki kere doğruyu göstermesi gibi...

  fatih terim dahil türkiye ligindeki tüm hocalar o kadar sarıldı ki bu amaçsız pas oyununa, pas denilen şeyin asıl var oluş sebebi olan topun adamdan hızlı gitmesini kullanamaz hale geldi ligdeki tüm takımlar. biz gidelim top arkamızdan gelsin gibi futbolun da doğasına aykırı bir mantığa evrildik. ligde oynayan futbolcular, yeni gelen futbolcular hatta altyapıdan çıkan oyuncular da bu doğrultuda körelmeye başladı. pas kanalı denen bir bela çıktı mesela başımıza. futbolcular zihinsel olarak hep bu pas kanalını bulmaya zorlandı, buna uymayıp farklı şeyler deneyen oyuncuların kabul görmediği bir dönemden geçtik.

  o kadar ki halı sahada merkez oynayan göbekli abi tarzı denemeler bile küme düşme hattındaki bir takıma karşı yapıınca büyük akıl olarak kabul görebiliyor. bu bir yanılsama ama haksız da sayılmaz. uzun yıllardır bunu yapan futbolcu yok çünkü ligde. bayılana kadar pas yapılacak da rakipten biri yerinden kımıldarsa bizden biri depar atacak, koşu yoluyla topu ayağında tutanın önünde "pas kanalı" olacak da garanti bir pas atacak da o pası yakalarsa bir şeyler yapacak...

  tüm bunları bir kenara bırakıp topu görmediği yere doğru atmaya cesaret edebilen adam fark yaratıyor. övüle övüle bitirilemeyen alanyaspor'un fark yaratmasının arkasında da bu serbestlik bulunuyor...

  beki manipüle etmek şimdilerde afilli bir kelime gibi sunuluyor, mevcut ligimizde çok farklı bir meziyet gibi gözüküyor. ama arda turan'ın yetiştiği jenerasyonda futbolda hücum adına öğretilen şey buydu tam olarak. çalım atmak, ters koşu yapmak, duvar pası falan özünde hepsi "beki manipüle etmek" için yapılan hadiseler. bunu yapamayan adam zaten altyapıdan çıkamıyordu o dönemde.

  27 şubat 2021 galatasaray bb erzurumspor maçında ikinci golden önce yaptığı şeyi rakip takım formasıyla yapsa burada hakkında çok da hoş olmayan cümleler kurulurdu. ya da aynı maç mesela berabere bitseydi aynı oyunla aksadığından egoistliğine, hücumlarda top ezdiğinden eskisi gibi zeki olmadığına kadar bir sürü yorum yapılırdı hakkında.

  bu da günümüz futbol izleyicisinin dilenmasıdır...
 • 19888
  bu yıl 35 yaşına girecek olan futbolcumuz. ben kendisinin sadece galatasaraylı arda olarak anılmak için bir sene yedek kulübesinde bekleyip futbolu bırakacağın düşünüyordum. ama takıma çok daha fazlasını verdi. herkes 1-2 sene daha oynayabileceğinden bahsediyor. arda hiçbir zaman süratli ve atletik bir oyuncu olmadı. oyunu zekası ve tekniğiyle oynadı. hatta ahmet çakar'ın arda için fiziksel özelliklerinden dolayı hiçbir zaman büyük futbolcu olamayacağı tespiti vardı. tabii burada büyük futbolcu diye karşılaştırdığı adamın messi olduğunu da hatırlamak lazım. fiziksel özellik olarak da tam olarak hatırlayamasam da kısa bacaklı, çıkık kalçalı, büyük kafalı gibi ifadeler kullanmıştı ki bunlar arda için geçerli ve sporcular için dezavantaj olan özellikler. arda bu fiziksel özelliklerle hiçbir koşulda messi seviyesine yaklaşamazdı. ama messi gibi bir oyuncu yaşlandıkça oyun stilini dönüştürmek zorunda kalırken arda aynı oyun tarzını daha uzun süre sürdürebilme olanağına sahip. bu nedenle arda'nın kendisine bakması durumunda düşündüğümüzden daha uzun süre sahalarda olacağını düşünüyorum.
 • 19890
  türk futbol tarihinin en kariyerli oyuncusu. messi, neymar, iniesta gibi oyuncularla yan yana oynadı. galatasaraylı değil fenerli olsa tanrı muamelesi yapılırdı, galatasaraylı olduğu için sponsorla barcelonaya gitti falan denildi. keşke başakşehire gitmeden bize gelseydi, oradaki performansı ile şu anki durumunun hiç alakası yok kendisini affettirmek için çok daha fazla çabalıyor.
 • 19891
  https://www.instagram.com/...igshid=1unepcv3rolq3
  iyice sevgi pıtırcığı oldu buda. bir zamanların külhanbeyi, şimdi kulüpte kimi bulsa yanak yanağa artık. hızını alamadı onyekuru'nun evinde camlarını siliyormuş bugün :) böyle devam kaptan. her insan hatalar yapar, geçmişinden ders alıp kendini düzeltiyorsa ne güzel. bende gelmesini istemeyen gruptaydım ama hem takıma olumlu enerji katıyorsa, hem sahada terinin son damlasına kadar kendini paralıyorsa niye kabullenmiyeyim.
  gelirken hiç kredisinin olmadığını iyi biliyordu, değişimin baş sebebi bu tabii.
  (bkz: #2942448)
  kendisi ile ilgili asıl beklentim teknik adamlık konusunda. baskı altında etkilenmiyor, sakin kalıyor, doğru karar veriyor. futbol zekası çok üst düzeyde. iyi bir teknik direktör olabilir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!