resim
Aliou Dieng
Takım:El Ahly
Mevki:Önlibero
Yaş:23
Boy:1.84
Uyruk:Mali
 • 35
  oyuncuyu tanımıyorum.
  bir kaç videosunu izledim. özelliklerine baktım.
  oyuncunun olmamış hali etebo,
  olmuş hali ise ndiaye'nin bize geldiği ilk sene.

  ndiaye bize geldiği ilk sene çok iyiydi. 16 milyon€ 'ya satıldı. fakat o en formda olduğu ilk yıl bile fatih hocanın sistemine uymuyordu.
  çünkü fatih hocanın sistemindeki orta sahaların kesinlikle pas yapabilen oyuncular olması gerekiyor.
  ilk yıl ndiaye gitti orta sahada donk oynadı şampiyon olduk.

  ikinci yıl ndiaye geri geldi fakat yine orta sahada donk daha çok oynadı yine şampiyon olduk.
  bütün kritik maçları donk, fernando ikilisiyle kazandık.

  üçüncü yıl zaten felaketti.
  korona, yaşlı kiralık oyuncular vb.

  dördüncü yıl yine ndiaye tarzında olan eteboyu transfer ettik. kasımpaşa maçı hariç her oynadığı maçta takımı bozdu etebo. kasımpaşa maçında da pas yapmanın imkanı yoktu. o sebebten sahanın en iyi oyuncusuydu.

  orta sahada 6 numarada taylan'ın oynamasıyla etebo'nun oynaması arasında dağlar kadar fark vardı.

  yani orta sahaya alacağımız adamın çok koşması, mücadele etmesi yeterli değil. pas bağlantısına katılması, kilit paslar atması da çok önemli fatih hocanın sisteminde.
 • 36
  taylan'ı kesecekse ilk 11'de hangi 3 türk oyuncuyu oynatacağız daha çok o merak ettiriyor. diyelim ki taylan'dan çok çok daha iyi. tamam güzel. kerem ilk 11 oynayacak diyoruz o kadar güveniyoruz tamam. iki 11 türk kişisi daha lazım. nereye hangi türk koyuluyor merak konusu.
  kerem, taylan ve berkan diyorsak ancak böyle 3 toplanıyor. lyundama yerine bir türk alınıyorsa kerem + berkan kalır. bu adamlar oynasın ama ne kadar oynarlar, oynamazsalar gözü kapalı yazabileceğimiz türk de yok.

  halil dervişoğlu'nun gelmesi ve forvete yazılması üstüne kuruluyor galiba planlar... terim mohamed'i pek tutmuyor gibi...

  yine de o bölgede taylan sanki ilk tercih olsa daha rahat oluruz.

  rakibi usandıran defansif orta saha tabi ki hoşumuza gider ama kendisi gelse takım kurmak baya zorlaşıyor.
 • 38
  umarım gelir. eğer gelirse emin olun kendisinin mücadelesine, temposuna aşık olacağız gibi duruyor. yaradan vergisi bir vücut kompozisyonu var ki; biz orta saha için sert oynayan ve önlibero tandemli oyuncu emin olun ki arıyoruz.

  iki pas atacak diye mıy mıy oynayan, toptan kaçan futbolcular görmekten yıldım. kantevari diyoruz ya, işte kendi kante'mizi taylan ile geçen sene var etmiştik. pas atamıyor fazla deniliyor ki; taylan muadili değil taylan ile beraber oynayacak bir oyuncu olduğuna inanıyorum.

  sonuç itibariyle top kapan bir futbolcudan bahsediyoruz. gedson gelmesi için çok umdum, umut ettim ama gedson'u maalesef alamayacağız.

  mısır- türkiye saçma gerginliği bu tür transferlerle galatasaray bitirecek gibi:)

  umalım ki gelir!
 • 39
  yalnızca tempolu ve sert bir oyuncu olduğu için alırsak hata yapacağımız oyuncu. dieng ne söylendiği kadar kazma ne de söylendiği kadar sert bir oyuncu. oyuncunun taylan ile maç başı ikili mücadele sayısı ve başarısı neredeyse eşit. üstüne defansif parametrelerde taylan'ın gerisinde. ve taylan bunu fiziksel olarak daha zorlu olan türkiye liginde yaptı. türkiye liginin daha zorlu olduğunu görmek için ise mostafa mohamed'e bakmak yeterli. geldiğinde yaptığı etki rakip stoperler kendisini tanıdığında söndü.

  https://twitter.com/...309207227969536?s=20

  asıl eksiklik dieng'i hiç birimiz baskı altında top çıkarırken izlemedi. mısır ligi pres yapılmayan ve 1. bölgeden 2. bölgeye geçişin çaba gerektirmediği bir lig. burada avrupaya göre kalitesi yerlerde olsa da 2'li 3'lü sıkıştırmalar, pas yönlendirmeler görecek. bu presi ne kadar kırabileceği muamma çünkü böyle bir tecrübesi olduğunu sanmıyorum. ama taylan'ın bunları yaptığını gördük hem de 1 sezon boyunca istikrarla. dieng kötü bir pasör de değil, hatta taylan kadar iyi pas atıyor. üstüne hücuma katılan bir 6 numara. ancak bağlantıları ne kadar kurabileceği yani oyun görüşü soru işareti. çevre kontrolü ve pas zamanlaması soru işareti. etebo da böyleydi mesela. etebo fizik olarak taylan'dan geride olmamasına rağmen oyun görüşü ve bağlantı kurmada sıkıntı yaşadığı için oynadığı maçlarda hem gol yeme oranımız artmış hem de göze hoş gelmeyen bir oyun oynanmıştı.

  taylan'nın daha iyi bir 6 numara olduğu aşikar. aynı zamanda hocanın istediği sisteme çok daha uygun. bizim arkayı toparlayacak bir oyuncuya ihtiyacımız yok bizim pres kıracak bir bağlantı oyuncusuna ihtiyacımız var. bizim takımda tackleları iç oyuncularımız yapacak. sol iç berkan ve sağ iç ısrarla istenen gedson mesela. cicaldau yine kendi arkasını kendi toplayan bir oyuncu. iki yönlülüğünü geliştirirse seviye atlayacak. yine kılınç ve aytaç da bu tür oyuncular. bizim taylan antalyalı gibi jean michael seri gibi manolis siopis gibi pres kıran 6 numaralara ihtiyacımız var.

  dieng gelirse itiraz eder miyim? etmem. sebebi çok basit. oyuncu 23 yaşında bir kaç ay sonra 24 olacak. geldiğinde 24 yaşında olan etebo bile hocanın elinde az çok öğrendi pres kırmayı. ayrıca dieng, etebo'dan kötü pasör değil. çevre kontrolünü ve pas zamanlamasını geliştirebilir. ancak gelişime ne kadar açık olduğunu bilmiyorum. belki de yepyeni bir etebo vakası yaşayacağız ancak bir şeyler çıkabilir hissi veriyor oyuncu. alınırsa inşallah yararlı olur.
 • 40
  2020-2021 sezonunda en büyük eksiğimiz orta saha rotasyonu idi. özellikle taylan’ı yedekleyecek ya da onunla dönüşümlü oynayacak bir oyuncunun yokluğunu çok hissettik. etebo vardı ancak onun sahada olması durumunda takımın taylan ile oynadığı oyundan uzaklaşıyorduk. bu nedenlerle dieng transferi bana oldukça mantıklı geliyor. ek olarak bu adamın istatistiklerine bakıldığında taylan ile aralarında acayip farklar yok. yani taylan yokken dieng ya da dieng yokken taylan oynayabilir gibi duruyor. bir de dieng saf 6 gibi değerlendiriliyor ancak taylan ile karşılaştırmalarından da anlaşılacağı gibi pek de öyle değil. örneğin dripling verisi orta sahadaki dripling eksiliğimizi giderebilir ve bu klasik 6’larda pek olmaz.

  hepsini bir bütün olarak düşünüp üstüne yaş faktörünü de eklersek takıma katılması bence orta saha zenginliğimiz için güzel bir adım olacaktır.
 • 41
  n'diayegillerden bu arkadaş. tarzını gedsona benzeten olmuş ama bence alakaları yok. baskı altında defanstan çıkmanın tek yolu pas değil lemina gibi ya da bu arkadaş gibi topla dikine gitmeyi bilen çevre kontrolü olan oyuncular bazı maçlar özelinde elinizi çok rahatlatır. kimi takım önde baskı yaparken regista'nın pas yollarını kapatmaya çalışırken kimi direk oyuncuya baskı yapar. hem taylan'ı rekabete sokar hem 6-8 rotasyonunu güçlendirir. dieng oluyorsa eğer gedson yüksek ihtimal rafa kalkar.
 • 42
  --- alıntı ---

  "gerçekten de galatasaray'dan al-ahly'ye ulaşan resmi bir teklif var. oyuncu ayrılmak istiyor ve al-ahly yönetimi esneklik gösterdi, bu yüzden onun gibi önemli bir oyuncuyu takımda tutmak kolay değil. geriye sadece finansal bir anlaşmaya varmak kalıyor. al-ahly, oyuncuyu satmak zorunda olmadığı için satarak büyük bir finansal fayda elde etmek istiyor. aliou dieng ise avrupa'da oynamak istiyor."

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...456682656026626?s=20