• 43
  henüz kazandığı bir şey olduğunu düşünmüyorum.
  manchaster city çekildi ama diğer kulüplerin kolay kolay çekileceğini sanmıyorum.
  çekilmeler olursa yine ingiliz kulüplerinden olacaktır (belki genel kurul üyeleri hayır derse barca çekilir) ama ortada konuşulan paralar düşünülünce yerlerinin dolması mümkün.
  avrupa süper lig krizi uzun süre gündemini ve gündemimizi işgal edecek gibi duruyor.

  edit : 6 ingiliz takımı resmi olarak çekildi.
  edit 2 : atletico madrid ve inter'de resmi olarak çekildiklerini açıkladı.
  edit 3 : juventus ve milan'da ayrıldı.

  artık kazandığını kabul edebiliriz : )
 • 44
  epey bir romantizm kastı; futbolun ruhuna dair açıklamalarla dolu günler geçirdik. zerre kadar samimiyeti varsa ilk olarak bu dört lige verilen sabit 16 kontenjanı kaldırarak işe başlar. gerçekten ayar mı vermiş o zaman anlarız.

  ülke başına dört kontenjanı azaltıp lig şampiyonları dışındaki ekiplerin hepsinin play-off'ta mücadele ettikten sonra hak ederek grup aşamalarına kalmasını sağlayabilir mesela. o zaman sözünü ettiği gibi zagreb'in, galatasaray'ın bir şansa sahip olmalarını istediğini kanıtlar.

  makas bu kadar açılmışken, avrupa'da belli oranda başarı yakalayıp üçüncü torbadan grup aşamalarına katılsan bile dördüncü torbadan bir anda leipzig, inter vs. geliyor ve başarı olasılığın daha da düşüyor. üstelik mevcut formatta bu takımların yerleri garanti. o çok sevdikleri sürprizleri yaşamak, yaşatmak istiyorlarsa bir zahmet her ligi en fazla üç takım ile sınırlayıp lig ikincisi ve üçüncüsünü de play-off aşamasına çekebilirler.

  diğer bir husus da tekrar rekabet ortamının tesis edilmesidir. finansal fair-play'ı birilerine uygularken diğerlerine göz yumdunuz. uçuk bonservis bedelleri, yıllık transfer ücretleri, imza paraları , menajerlik ücretleri kulüpleri batağa sürüklerken herhangi bir adil önlem almadınız. işler bugün bu noktaya geldiyse bundaki en büyük sorumluluk da uefa ve fifa'ya aittir.

  futbol popülerliğini yitiriyor diyorsunuz. evet çünkü hiç kimse 9 sene üst üste şampiyon olan bayern'in oynadığı ligden heyecan duymaz. stuttgart, wolfsburg, kaiserslautern, leverkusen, dortmund'un da rekabetini görmek ister. hiç kimse barcelona ve real madrid'in 90-100 puan topladığı ligden heyecan duymaz. eskisi gibi deportivo, valencia'nın da şampiyonluklarını görmek ister.
  ve insanlar her sene hemen hemen aynı ekiplerin son 8'i oluşturduğu şampiyonlar ligi'nden zamanla sıkılır. underdog ekiplerin de mucizelerine izin verecek bir yapı şart. futbolu da güzel kılan bu değil miydi?

  steau bükreş, göteborg, dinamo kiev, galatasaray, kızılyıldız ve daha nice kulüplerin çeyrek final, yarı final seviyelerine yükselmeleri futbolun güzel hikayelerini oluşturmadı mı? online oyunlara karşı ivme kaybediyoruz diyorsanız bence bu boyutu da düşümek zorundasınız.
 • 46
  birazcık delikanlıysa o 12 takıma, başta real madrid olmak üzere, transfer, para ve eksi puanla gruplara başlama cezası keser. türk kafasıyla yılanlı mılanlı demeç vermekle olmuyor o işler.

  hatta bu 12 takımı al, seneye başlayacak uefa konferans liginde gruplardan başlat. yerlerine de normal zamanda bu konferans ligine katılacak takımları al. şampiyonlar ligi'nde everton, krasnodar, feyenoord, galatasaray kapışsın.

  hayal kurmak bedava, salla gitsin amk.
 • 47
  boris johnson sayesinde şimdilik ilk roundu kazanmış görünen uefa başkanı. bu kadar tantana kopacağını eminim sözleşmeye imza atan kulüpler de düşünmüştür, düşünmedikleri şey ise devletler boyutunda böyle bir tepki olabilir. yasal olarak yerel liglerden ya da milli takımlardan kimseyi kovma şansları yok. uefa burada çirkinleşip olayı meşru olmayan zemine taşıdı, bir kaç devlet adamını da arkasına aldı ve kazandı görünüyor. bakalım süreç nasıl devam edecek. olayın bu kadar büyümesinden kimlerin pastadan pay aldığını, kimlerin örtülü ödenekten nemalandığını düşünün. eğlence amaçlı bir show business’in devlet meselesi haline gelmesi futbolun çoktan bittiğini, kapitalizmin yuvası olduğunu doğrular nitelikte. mesele futbol ya da romantiklik falan değil.
 • 48
  en baştan belirteyim, var olan şampiyonlar sisteminin adaletsiz olduğunu ve sadece lig şampiyonlarının katılıp yarışması gerektiğini düşünüyorum. avrupa ve avrupaya bağlı/yakın ülkelerin sadece şampiyonları olsun. işte o zaman her sene büyük sürprizler yaşarız. tek adil yol benim için bu.

  kendisi 2 gün esti gürledi ve arkasına aldığı rüzgarla şimdilik dediğini yaptırdı gibi görünüyor. ancak madem bu kadar futbol ruhunu düşünüyor o zaman biz dahil zikrettiği kulüpleri ve ülkesi slovenya'yı korusun da mevcut saçma düzen yerine adil bir düzen getirsin. ancak böyle bir şey yapacağına zerre ihtimal vermiyorum. çünkü tek derdi marka değerini korumaktı ve şimdilik başarmış gibi duruyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!