resim
Abdülkerim Bardakcı
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:27
Boy:1.85
Uyruk:Türkiye
 • 288
  tuhaf bir kontrat alan futbolcu. mevcut kur değișimi ve enflasyonda bir futbolcunun bu tip kontratlar yapması kendisi açısından mantıklı. yerli oyuncularla euro üzerinden kontrat yapılması yasak, geçmiște yapıldığı gibi her sezon 1 temmuzdaki kura sabitleyerek euro üzerinden anlașılan kontratın tl ile ödenmesi de yasak. sonuç da bu. dorukhan'ın trabzonspor ile yaptığı kontratta vardı sanıyorum benzer bir durum. oyuncuya her sezon (üfe+tüfe)/2 oranında zam yapmayı taahhüt etmiști trabzonspor. ıki yöntemin de riskleri var. 2023 sonrası euro kurunun düșmesi abdülkerim'in absürd bir maaș almasına yol açabilir. euro kuru sabit kalsa bile enflasyon bir anda sıfırlanmayacak, kademe kademe azalacak, bu durumda da dorukhan'ın maașı absürt noktalara ulașabilir. ben bu kontratta çok eleștirecek bir șey göremiyorum son sezonun da opsiyonlu olduğu düșünülürse. yerli futbolcularla bu tip kontratlar yapmaya mecburuz, alıșsak iyi olacak.

  örneğin ömer bayram'ın galatasaray ile son kontratını imzaladığı gün 16 haziran 2021. o günün kuruyla yaklașık 650 bin euroya anlașıyoruz yıllık, 12 ay sonra bugün ise yıllık ücreti 400 bin euro civarına düștü. ömer bayram isminden ve kalitesinden bağımsız değerlendirin bu iși. futbolcu için korkunç bir kayıp. her yıl enflasyona göre zam alan maașlı çalıșan değil bu insanlar ve her insan gibi gelirlerini korumak için kulüpleri bugün abdülkerim'le yapılan kontratlar yapmaya zorlayacaklardır.
 • 290
  saçma sapan bir bonservis ve daha da saçma sapan maaş anlaşmasıyla beraber takımımıza katılan tek senelik anadolu topçusu.

  bu paraları şu adama veriyorsak, asıl ihtiyacımız olan bölgelere vereceğimiz bonservis+maaşları düşünemiyorum bile. buram buram dursun özbek-cenk ergün kokuyor.

  ondan sonra da diyoruz ki futbolcular başka takıma gitmek istemiyor, kontratları sıkıntılı. ulan kim gitmek ister başka takıma?
 • 293
  geldiğine göre umarım çok başarılı olur ve zaten yaşı, pasaportu ve maaşı ile bizden başka takıma zaten gidemez.
  bence bonservisi konusunda sorun yok. bonservis satılabilecek adamdan geri alınır ya da 3-4 sene oynasa zaten yeter. bonservisin ek olarak vergisi yok.

  ama maaş konusunda bizleri muhasebeci yapanlar kendisinin milli takım futbolcusu ve kendisinden daha fazla birinci seviye futbolda tecrübesi olan victor nelsson'dan güncel euro kuruna göre fazla alacağını görmesini isterim.

  bu saatten sonra gelecek her futbolcu kendisinden az maaş istemeyecektir ve ilk 11 düşündüğümüz sözleşmeli türk futbolcularımız da kendisinden az kazanmaktan rahatsız olacaktır. ben de kendi iş yerimde yeni gelip benden fazla kazanan biri olsam ya zam verin ya ben başka yere gidiyorum derdim.

  maaş dengesi diye konuştuğumuz şey aslında bu. kariyerinde 1-2 sene göz önüne çıkan top oynamış birinin "satılmasın, asla gitmesin. ıki seneye 25 milyon euro" falan diye konuşulan birinden 100 bin euro da olsa fazla alması saçmalıktır.

  misal umut bozok da en az 1-1.2 civarı ister. kaan ayhan, mert müldür gibi adamlar 2'den aşağı gelmez. kerem gitmezse kesinlikle çok ciddi iyileştirme ister.

  neyse, banane. cüzdan sallayanlar düşünsün.
 • 294
  eldeki yıldız futbolcularımızı kesinlikle satmamamız gerektiği, al-satçılıktan ziyade kadro iskeletini oluşturup eksik bölgeleri güçlendirmemiz gerektiği düşüncesinde biriyim fakat kendisinin bu maliyetlerle transferi gelip direkt 11e monte olması gerektiğini dolayısıyla marcao ile yolları ayırmamız gerektiğini gösteriyor.

  marcao’yu 20m euro civarı bir bonservise satabilirsek abdülkerim transferi hem benzer profil hem de yerli olması dolayısıyla iyi iş olur. fakat marcao’yu konuşulduğu gibi 12m’a falan satarsak hatta satamazsak başarısız bir transfer yaptık manasına gelecek.

  fakat son raddede ben abdülkerim’i rakiplerimizde görmek istemezdim, hele ki üçlü oynayacak ve yerli sıkıntısı olan beşiktaş’a ilaç olurdu. rakiplerimizi güçsüzlendirme açısından da iyi bir hamle oldu denebilir. keza ghezzal yerine gelen ismin hali ortada..
 • 295
  kendi oyuncularımıza teklif geldiğinde 15 milyon altına satılırsa ihanet olur gibi yorumlar yapan taraftarımızın kendisine verilen 2.8 milyona kıyameti kopardığı futbolcu. lig üçüncüsünün defansının bel kemiğini alıyorsun ve yerli statüsünde oynayacak. bonservis gayet de normal. eğer anadolu’dan bir adama bu kadar para mı verilir diyorsanız marcaoya 10-12 arası teklif yapan sevilla’ya da kızmayacaksınız. aynısını burada biz yapıyoruz çünkü.
 • 296
  marcao'nun ofansa verdiği katkının aynısı verebilecek potansiyelde futbolcu. hem oyun kurulumunda pas alışverişiyle hem de duran toplardaki hava hakimiyetiyle marcao'yu aratacağını sanmıyorum. açık alanda yakalanırsa yavaş kalır çekingelerine katılıyorum, bu duruma en az düşecek şekilde bir kurgu yapılmalı ilk 11 oyuncusu olarak düşünülüyorsa.
 • 297
  arz talep meselesi, ligde 35 tane abdülkerim gibi iyi istatistiği olan kulübüne katma değer katan türk stoper olsa bu paralar çok dersin ama yok.

  artı birde bizim dışımızda bu futbolcuya buna yakın ücretleri verecek kulüpler var. onların verdiğinin yarısına gel bizde oyna desen, arka tarafı ile gülerler adama.
  yani mevcut konjüktürde gayet uygun şartlarda yapılan bir transfer, inşallah galatasaray’a çok faydalı olur.
 • 298
  çatır çatır entry sildirtecek yeni transferimiz. bu ülkenin adetidir, abdülkerim hakkında 1 maç bile alıcı gözle izlememiş insanlar "sezonluk topçu", "menajer itelemesi" gibi yaftalamalarla transferine karşı çıkıp daha sonraları utanmadan entry silip kendisini 100 yıllık fan gibi övecektir.

  kendisi marcao'nun boşluğunu öyle ya da böyle dolduracak zira kendisi maç seçmiyor. barcelona maçları sonrasında kalan sezonda marcao'nun yegane ofansif aksiyonunun defanstan 15 metre top sürüp orta sahada etliye sütlüye karışmadan faul almaya çalışmak olduğunu hatırlatırım.
App Store'dan indirin Google Play'den alın