• 334
  son haftalara olduğu gibi yine bolca pozisyona girerek 3-0 kazandığımız karşılaşma. esasında girdiğimiz pozisyonları değerlendirsek maç çok daha farklı olabilirdi. son haftalara nazaran bu sefer hatayspor da gol pozisyonları buldu. özellikle ilk yarıda çok iyi oynadık. kaybettiğimiz topları çok kısa bir sürede geri kazandık. ilk yarıda girdiğimiz pozisyonları değerlendirsek maç çok daha farklı olacaktı. değerlendiremediğimiz için ikinci yarıda kısa bir süre bocaladık ama o zaman da biraz da şansa bulduğumuz 2. gol bize ilaç oldu.

  fatih terim kazanan kadroyu bozmadı. kazanan kadro da hocasını mahçup etmedi. hatayspor bu sezon ligteki 2. mağlubiyetini aldı ama taş gibi takım olmuşlar. biz ise üretkenliği yüksek şekilde oynamaya devam ettik. iyi pas yapıyoruz, iyi hücum ediyoruz ve pozisyonlar bulunuyoruz. son vuruşlarda biraz daha etkili olsak her şey çok daha farklı olacak. emre taşdemir'den diagne'ye kadar herkes rakip ceza sahasında pozisyon yarattı.

  takım çok iyi yolda.
 • 335
  bence iyi başlamadığımız ama golden sonra rahatladığımız mücadele oldu. maçın başlarında hatay kontratağa iyi çıktı. bence gelecek adına ve diğer rakiplere referans olabilecek anlar yaşandı. maç başlangıcı açısından kişisel performanslar açısından sorun vardı. özellikle martin linnes ve emre kılınç hücum savunma geçişlerinde aksadıklarını düşünüyorum.

  bunun yanında 52. dakika gibi diagne' nin kale ağzında kaçırdığı bir pozisyon var. o pozisyondan sonra oyun kontrolü hatay' a geçti. özellikle etebo ve ömer değişikliği ve akabinde gelen kırmızı kart ile maçı rahat tamamladık.

  kazanırken ders çıkarmak elbette daha kolay. o yüzden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. birkaç ekleme ile stabil performanslar birleşince daha da iyi bir galatasaray izleyeceğimizi düşünüyorum.
 • 336
  geç saat oldu ama yatmadan maç yazımı yazayım dedim.

  (bkz: #3001163)
  erzurum maçından önce önümüzde 6 maç var büyük takım kimliği ve şampiyonluk isteyen takımın ölüsü önündeki 6 maçtan en az 13-14 puan almalıdır demiştim. nitekim 6 maçta 5g 1b ile 18 puanın 16 sını alarak çok iyi beklentimin üzerimde bir performans gösterdik. benim puan beklediğim maçlar rize ve sivas deplasmanıydı ama oraları çok iyi geçtik, maalesef evimizde çok iyi futbol bol pozisyon oynadığımız kayseri maçında puan kaybetmek üzdü ama takımın nazar boncuğu olsun diyelim.

  hatay maçı özeline bakarsak yine iyi futbolumuzu sürdürdüğümüz bir maç oldu. rakip takımın etkili kontra silahları vardı ama maç boyu 1-2 pozisyon hariç büyük tehlike yaşamadık. açıkçası o 1-2 pozisyonu vermekte gayet normal çünkü oyun sistemimiz hükmetmeye dayalı olduğu için rakip zaten üzerimize kontra ataklar ile gelebilirdi.
  belirli yerlerde oyunun kontrolünü rakibe verdik ama nedeni saha içerisinde takımın pasif dinlenmesine bağlıyorum sonuçta 90 dakika aynı tempo ile oynamak imkansız.

  diagne klas gol attı ama kaçırdıkları hala büyük bir soru işareti, onun haricinde takım yine gireni çıkanıyla gayet iyiydi.
  kerem aktürkoğluna ayrı parantez açmak gerekirse çok büyük potansiyel vaad ediyor umarım böyle yoluna devam eder ve türk futbolunun şu an eksiği olan sol açık mevkisinde yıllarca takımımız ve milli takım formasıyla görev yapar.

  şimdi takım olarak 10 gün dinlenme ve daha iyi hazırlanma vakti. bundan sonra artık er meydanına çıkacağız haftada 3 gün zorlu maçlar olacak umarım performansımız artarak devam eder.
 • 340
  ne kadar pozisyon sayımız çok olsa da önde baskı yapan bir takıma karşı hala problemler yaşayabileceğimizi gösteren bir maç oldu. hatay geçen hafta bay geçip 2 hafta boyunca bize hazırlandı. belki de bu şekilde bizi zorlamaları çok garip karşılanmayabilir. ancak bence önde baskı yapan takımlara karşı nasıl bir çözüm üretmemiz lazım bunun üstünde durmamız lazım.

  her şey bir yana takım bence de iyi yolda ve eksiklerin takıma eklenmesi ile birlikte çok daha iyi olabiliriz.
 • 341
  takımımızın sahaya fatih öztürk, emre taşdemir, taylan antalyalı, oğulcan çağlayan, emre kılınç ve emre akbaba olmak üzere 6 yerli ile çıktığı maç.

  bu 6 oyuncudan emre akbaba haricindekiler takıma bonservissiz, sudan ucuza denebilecek paralara geldiler. aralarında tek bonservis verilen oyuncu olan emre akbaba muhtemelen sahadaki en yetersiz isimdi.

  sonradan giren yerlilere baktığımız zaman, hepimizi heyecanlandıran kerem aktürkoğlu bonservissiz, ali yavuz kol altyapı ürünü, ömer bayram ise sembolik bir bonservisle kadroya katılmıştı.

  yani neymiş iyi oyun ve oyuncu için milyon eurolar saçmaya gerek yokmuş.

  9 yerliye süre verdiğimiz maçta herkesi en çok hayalkırıklığına uğratan oyuncu, dişe dokunur bonservis verdiğimiz tek oyuncuysa bundan ders çıkarmak gerek.

  dip not: bu 9 oyuncudan emre akbaba ve emre kılınç'ı bir tarafa koyarsak, 7 oyuncunun arasından ödenen en yüksek maaş 4m₺, 7 oyuncunun ortalama maaşı 2.2m₺. bu da günümüz kuruyla 230k€ yapıyor.

  bizi sportif ve ekonomik anlamda kurtaracak çözüm budur.

  dün oynayan 9 yerli oyuncuya taahüt ettiğimiz yıllık maaş 37m₺. yani 3.9m€. kimseyi hedef göstermek istemiyorum ama bu feghoulinin maaşına eşit. falcao'nunkinden bir hayli düşük.

  bu konu hakkında iyice düşünmek ders çıkarmak lazım.