• 110
  süper lig 2019-2020 sezonu'nun 16. haftasında oynanmış olan karşılaşma. bu maçın sonunda oluşan genel algı beşiktaş'ın 3 penaltısının verilmeyip doğrandığı yönündeydi ama açıkçası ben bu algıya maçta puan durumu gereği beşiktaş'ı desteklemiş biri olarak o gün de katılmıyordum, 29 kasım 2020 fenerbahçe beşiktaş maçı öncesi bu derbinin yine gündeme geldiği şu günlerde de katılmıyorum. bu maçın sonrasındaki tepkiler, beşiktaş taraftarı'nın manipülasyon becerisini bence kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

  maçın özeti şu şekilde;

  https://tr.beinsports.com/...1-besiktas-mac-ozeti

  beşiktaş bu özette 0.14, 2.38 ve 3.50'de gerçekleşen 3 pozisyona penaltı bekliyor ki 0.14'te bekledikleri penaltı komedi. diğer 2 pozisyon tartışmasız penaltı bence de.

  gelgelelim üzerine hiç konuşulmayan bir hakem hatası var ki belki de en bariz hata. beşiktaş'ın attığı gol tartışmasız bir faul ve iptal edilmesi gerekiyor. 2.34'te görüldüğü üzere golü atan atiba hutchinson bariz bir şekilde jailson marques siqueira'yı iterek kendisine avantaj sağlıyor. ss'den göreceğiniz üzere pozisyon, karşılaşmanın hakemi cüneyt çakır'ın en fazla 5 metre uzağında gerçekleşiyor ve buna rağmen gol veriliyor;

  https://gss.gs/gho.png

  sonuç olarak devre arasına 45+'daki bu golle birlikte beşiktaş 2-0 yerine 2-1 geride giriyor, 2. yarıda skor 2-1'ken ve 3-1'ken (son dakikalarda) birer penaltısı verilmeyen beşiktaş, maçı 3-1 kaybediyor ve kıyamet kopuyor.

  fenerbahçe'nin kadıköy'de yıllardır neredeyse her derbide kollandığının farkında olan ve fenerbahçe'yi hiç sevmeyen biri olarak ben bunları niye anlattım? olay basit, beşiktaş bu maçın sonunda yaptığı algıların benzerlerini ve hatta daha ağırlarını galatasaray'a yenildikleri her maçın sonunda, galatasaray'a kaybettikleri her şampiyonluğun sonunda da yapıyor da ondan. burada ayrı ayrı bahsetmeye üşendiğim için kast ettiğim sezonlardan nispeten detaylı bir şekilde bahsettiğim şu entry'me yolluyorum sizi; (bkz: #3016667)

  beşiktaş bu taktiği her seferinde yapıyor. kaybettikleri her şampiyonluk, kupa, derbi vs. sonrası kazanan tarafı "şerefsiz", "şikeci" vs. ilan ediyorlar. üstelik bunu yalanlarla ve manipülasyonlarla yapıyorlar. bu maç mesela, bir beşiktaşlı bu maç hakkında "bizim lehimize 1, fener'in lehine 2 hakem hatası var; hakem fener'i kolladı" dese amenna, diyecek hiçbir şey yok. ama apaçık bir faulden attıkları golü görmezden gelip, kafalarında penaltı yaratıp (özette 0.14'teki pozisyon), 1 lehte 2 aleyhte olan hata sayılarını 0 lehte 3 aleyhteye çıkarmaları ciddi bir sorun.

  ve bu algıyı her seferinde yapıyorlar.

  1943 senesi + 1951 senesi + 1985 sonrası dönemin onlar adına özeti; (bkz: #3017517)

  yarışta olup kaybettikleri istisnasız her sezon sonrasında gözyaşları sel oluyor. en yakın örnekler;

  - süper lig 2017-2018 sezonu 2.si fenerbahçe'nin taraftarlarının ve 3.sü başakşehir'in az sayıdaki taraftarının çoğu kısmı hak iddia etmezken 4. beşiktaş'ın taraftarları, hatta yönetimi ortalığı yıktı şampiyonluk bizim hakkımızdı ve gasp edildi diye.

  - süper lig 2018-2019 sezonu'nu son haftalara kadar açık ara lider götürüp oldukça dramatik bir şekilde 2. bitiren başakşehir'in taraftarları ve/veya yönetimi hak iddia etmezken koca sezon boyunca zirve yarışına bile girememiş olan 3. beşiktaş'ın taraftarları ortalığı yıktı şampiyonluk bizim hakkımızdı ve gasp edildi diye.

  algı manipülasyonu konusunda o kadar becerikliler ki rasyonellikten tamamen uzak olan bu tezlerini kabul de ettirebiliyorlar. tabii bize sataşınca fener'den, fener'e sataşınca bizden yüz bulmaları da bu yüzsüzlüğün ve başarılarının önemli sebeplerinden. üçüncü büyük olmanın, galatasaray fenerbahçe rekabetinin ekmeğini gayet güzel yiyorlar.

  saydığım sebepler sayesinde 2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçı (bkz: #3017508) gibi maçları bile temiz ilan edip bu maç ve 5 mayıs 2019 galatasaray beşiktaş maçı sonrasında kamuoyunu arkasına almış bir şekilde "kara gece" ilan edebiliyorlar.

  son olarak şunu da söylemek isterim ki bu maçın ve 2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçı'nın hakemi olan cüneyt çakır, 2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçı'ndan sonra kesintisiz bir şekilde maçlara atanmaya devam ederken ve o maçtan 3 ay sonra oynanan (1 ayı devre arası) 3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçı'nı yönetebilmişken, bu fenerbahçe-beşiktaş maçı sonrasında oynanan 6 haftada sadece 1 maç alabilmiş ve yine bu fenerbahçe-beşiktaş maçı sonrasında geçen 27 haftada 1 tane bile beşiktaş maçı alamamıştır.