• 1
  yediğimiz üçüncü golün tartışmalarının gölgesinde kaldı ama net bir şekilde ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesi gereken goldü. göz göre göre var hakemlerinin aleyhimize yaptığı bilinçli hatalardan bir tanesi daha yaşandı. bazen var hakemlerinin kararları o kadar yanlış oluyor ki insan inanamıyor yaşananlara. art niyetten başka bir açıklaması olmuyor bazı pozisyonların. maalesef ülkemizin futbol federasyonu, organizasyonları, kurumları ve kurulları, tıpkı ülkenin diğer birçok kurumu gibi o kadar yozlaşmış ki, bu olaylar o kadar alışılagelmiş ki yarın öbür gün bu alper ulusoy denilen tetikçi önemli maçlarda görev alacaktır ve hiç kimse de “ne oluyor kardeşim? hani nerede adalet? hiç mi saygınız yok hakkı yenilen camianın emeklerine?” diyemeyecek veya dese bile cezalarla bastırılacaktır. bu olay maalesef ülkemizin bir gerçeği haline gelmiş durumda. eleştiren, hak arayan, adalet isteyen cezalandırılır, sindirilir, susturulur. karar mercilerini denetleyen adil yargı mekanizmaları olmadan bu olaylar süregelmeye devam edecek ve adalet yerini bulmayacaktır. son olarak alper ulusoy ve cüneyt çakır’a kariyerlerinin geri kalanında başarılar dilerim(!)
 • 2
  kenan özer'in topa dokunma şansı var. topa doğru koşuyor, yani topa doğru hareketli. bu okan kocuk'un hareketlerini etkiler mi? yüzde yüz etkiler. zaten okan çok geç zıplıyor topa kenan'ın dokunma ihtimaline karşı. ama olsun okan bunları hesaplamalıydı. hem geç oyuncu değiştirdiğimiz için ofsayt kuralı geçersizdir. geç oyuncu değiştiren takımlar ofsayttan gol yiyebilir diye kural var, bilmiyor musunuz?
 • 3
  yaz ve var seminerlerinde hakemlere verilen eğitimde bu tip pozisyonlarda olay anının var'da sadece kale arkası kamera açısıyla izlenmesi gerektiği ve tek dikkat edilmesi gereken şeyin sadece ''oyuncu kalecinin görüş açısını işgal ediyor mu?'' olması gerektiğini bildirdiler. yani görüş açısında değilse kaleci yanılmış, yanılmamış kimsenin umurunda değil. evet şaka değil, kural bu.

  gelelim bizim yediğimiz 2. goldeki pozisyona;
  var talimatlarına göre golde rakip oyuncu kalecinin açısını işgal etmiyor. yani maalesef eğitimlerde anlatıldığı üzere pozisyon temiz.
  bence kaleciyi net yanıltıyor. okan kocuk, rakip oyuncu topa müdahale edecek diye bekliyor bir süre. beklemesinden dolayı da hamlesinde gecikiyor ve malum golü yiyoruz. kurala ve kitaba göre pozisyonun ofsayt olmaması doğru. vicdanen skandal, orasını da kim takıyor tabi.

  sözlük gereği susuyorum. ama böyle kuralın diye haykırmak geliyor içimden.
 • 6
  pozisyon kesinlikle ofsayt olmakla beraber yoruma açık bir durumdur. bu pozisyonu orta hakemin olay anında çözmesi mümkün değildir. 23.11.2019 tarihinde oynanan konyaspor beşiktaş maçında konya'nın attığı gol ofsayt gerekcesi ile iptal edilirken, hakem var ekranına cagirilmisti. doğru olanda buydu, yoruma dayalı bir pozisyonda kararı orta hakem verir. 19.06.2020 ankaragücü başakşehir ve 21.06.2020 galatasaray gaziantep fk maçında yaşanan pozisyonlara ise var hakemleri karar verdi. birinde gol iptal edilirken diğerinde geçerli sayıldı. var hakemleri ofsayta bakmamis, pozisyonlar ile ilgili olarak yorum yapmıştır. asıl irdelenmesi gereken budur bence, var türkiye de maç yönetiyor.
 • 7
  hala ofsayt değil diyen yazarları gördükçe deliye döndüğüm gol.

  arkadaş siz ne kadar objektif taraftar oldunuz ya, ne kadar gözlerinizi kör oldu, ne kadar futbol bilirkişisi oldunuz. ulan bu gol yüzde yüz ofsayttır.

  "kenan özer'in topa dokunma şansı var. topa doğru koşuyor, yani topa doğru hareketli. bu okan kocuk'un hareketlerini etkiler mi? yüzde yüz etkiler. zaten okan çok geç zıplıyor topa kenan'ın dokunma ihtimaline karşı."

  olay bu kadar basit.
 • 8
  21 haziran 2020 galatasaray gaziantep fk maçında işletilen 6 saniye kuralından daha dramatik olan arttıkları ikinci golün net ofsayt olmasına rağmen golün verilmesidir. üzerine önce jimmy durmaz' a ardından selçuk inan' a yapılan faullerin ardından atılan golü vermek için uğraşması hakikaten uğraştı. yoksa bu kadar bariz olan bir pozisyonu uzun uzun dinlemezdi.

  hakem dün akşam bizim kazanmamızı istemedi! bu iki iki daha dört, bir şeyleri konuşacaksak önce bunu kabul etmek gerek.

  (bkz: türk futbol hakemleri/#2913958)
  (bkz: galatasaray futbol takımı/#2913603)