• 13
  aslında epey bir sıkıntılı kadroya sahip olduğumuz görünüyor.

  öncelikle kuralda toplamda max 28 oyuncu yazabiliyoruz. ilave olarak sadece 2001 üzeri altyapı oyuncuları yazılabilir. berkan mahmut ve bartuğ elmaz ara ara kullanılabilir.
  fatih hocanın her zaman söylediği gibi yabancı sınırı değil yerli sınırımız var kurallarda şöyle (2021-2022 sezonu için):
  a) 4 adet 97 ve sonrası doğumlu altyapı oyuncusu
  b) 2 adet 97 ve sonrası doğumlu türk milli takımında oynama uygunluğu olan oyuncu
  c) geri kalan yerli oyuncular (min 8 adet) eğer daha üzeri oynatacaksak yabancı sayısını azaltmamız gerekecek !!!! işte burası çok önemli

  şimdi oyuncularımıza geçelim.
  a)
  1- berk balaban (keşke ikinci kaleci olarak kullanabilecek kadar iyi bir kaleci olsaydı. çok fark ederdi)
  2- ışık kaan arslan
  3- atalay babacan
  4- yunus akgün veya ali yavuz kol (şimdi burada ne karar verilir ben de bilmiyorum. yunus oynamak için gitmek istiyor olabilir. bütün anadolu kulüpleri kendini isteyecektir. ali yavuz'u göndersen forvet rotasyonun daralacak. buradaki karar da kritik)

  b)
  5- kerem aktürkoğlu
  6- barış alper yılmaz

  c)
  7- fatih öztürk (muhtemelen gönderilip yerin başka kaleci alınacak *ataberk konuşuyor ama bu listede bir fark yaratmayacak)
  8- alpaslan öztürk
  9- ömer bayram
  10- emre taşdemir
  11- taylan antalyalı
  12- berkan kutlu
  13- aytaç kara
  14- emre kılınç
  15- emre akbaba
  16- arda turan
  17- oğulcan çağlayan
  18- halil dervişoğlu (bir şekilde aldık diyelim)

  şimdi yukarıda toplamda 18 futbolcu oldu. sadece 10 futbolcu daha eklenebilir. 14 yabancı kuralı oldu sana 10 yabancı kuralı. onları da yazalım

  19- muslera
  20- marcao
  21- yeni yabancı stoper (luyindama satılmak zorunda)
  22- van aanholt
  23- boey
  24- yedlin (satılabilirse ne ala ama kadroda başka yedek sağ bek yok)
  25- cicaldau
  26- gedson (bir şekilde aldık diyelim veya harroui)
  27- babel
  28- mohamed mostafa

  şimdi bu listeye göre bizim hiç transfer yapmamamız gerekiyor. bunun yanında gönderilecek oyuncular:

  jesse
  ozornwafor
  omar (sözlelmesi dondurulacak)
  diagne
  falcao
  feghouli
  jimmy
  ismail çipe

  şimdi burada ben açıkçası arda ve emre akbaba'nın gereksiz yere uzatıldığını düşünüyorum. onun yerlerine daha genç yabancı oyuncular kadroya katılabilirdi. şimdi kadroya bir sağ açık almak istesek birini göndermemiz gerekiyor. oğulcan en yakın aday gibi gözükse de o da forveti yedekleyebilen bir oyuncu. yani aslında durum baya bir sıkıntılı. yeni oyuncu isterken yukarıdaki durumu dikkate almamız gerekiyor.
 • 14
  yeni getirilen saçma sapan 28 oyuncu kuralı ile birlikte kurmanın zor olduğu kadro. o kadar saçma bir kural ki her mevkide 3 yedek oyuncu bulundurma gibi bir ihtimaliniz dahi yok. beton ve peruk kafalıların getireceği kural ancak bu olurdu zaten... neyse duruma gelelim.

  emre tasdemir ve emre akbaba ile sozlesme uzatilmasi cok gereksiz olmus. arda avrupa kupalarinda altyapidan gelen kontenjani dolduruyor o yuzden cok mantiksiz sayilmaz bence.

  mevcut yerlilerle birlikte yabancı oyuncu hakkımızı kendi kendimize 10'a indirmiş durumdayız.

  emre tasdemir'i kiralik gonderirsek tekrar 11 yabanciya geliyoruz. halil'i alabilmemiz halinde +1 yabanciya gerek kalmayacak o yuzden yabanciyi 11+halil olmus gibi dusunebiliriz. falcao, feghouli, ozornwafor, omar kadroya kaydedilmeyecek. yedlin, diagne, jesse, jimmy, luyindama satiliacak. yani kadrodaki 11 yabanci kabaca: muslera, sacha, stoper, marcao, aanholt, cicaldau, gedson(muadili), sag kanat, mohamed, babel ve yedek sag bek olarak olusturulabilir.

  kaleci: muslera + yerli yedek + altyapi kalecisi
  stoper: marcao + isik kaan
  2. stoper: yabanci transfer + alparslan
  sag bek: sacha boey + transfer(jesse kalabilir)
  sol bek: van aanholt + omer bayram
  dos: taylan + aytac
  merkez os: cicaldau + gedson(muadili) + berkan + kilinc + akbaba + arda + atalay
  sag kanat: transfer + yunus
  sol kanat: kerem + babel + baris
  forvet: mohamed + halil + ogulcan

  su kadro ile devam ederiz. babel satilirsa yabanci bir 6 numara gelebilir.

  yeni yabancı kuralında kimin emeği varsa da allah gani gani belasını versin, gün yüzü görmesin inşallah.
 • 15
  28 kişilik oyuncu kayıt hakkımız olsa da 4 tane 97 doğumlu sonrası altyapı oyuncusu kaydetmemiz lazım. şu an bu kriterlere uygun ve antrenmanlara çıkan 6 futbolcumuz var.

  berk balaban-2000
  yunus akgün-2000
  atalay babacan-2000
  kaan arslan-2001
  erkan süer-2001
  ali yavuz kol-2001

  altyapı oyuncularımız dışında ise 30 futbolcumuz bulunuyor. bunlardan 24 tanesini kaydedebiliriz. transfer yapmamak koşulu ile 6 tanesi ile yolları ayırmamız lazım.

  dragonfly16‘nın entrysinde sonuna kadar katıldığım bir nokta var. emre akbaba, ömer bayram ve emre taşdemir üçlüsü ile sözleşme imzalayarak işimizi çok zorlaştırdık. ölçsekte biçsekte 24 kişilik kadroyu zor kuruyoruz. bana kalırsa emre akbaba ve emre taşdemiri 1 sezon için anadolu takımlarına kiralamalayız. hem belki kendilerini toparlar hem de kadroda yer açmış oluruz. bakalım nasıl bir planlama yapacağız. benim aklımda ki planlama şu şekilde.

  muslera
  yedlin-luyindama-marcao-aanholt
  cicaldau-taylan-transfer
  transfer-mohamed-kerem

  fatih
  boey-alpaslan-transfer-ömer
  arda-aytaç-berkan
  emre-diagne-babel

  berk-kaan-atalay-yunus-barış-oğulcan

  3 transfer yapmamız durumunda 9 oyuncu ile yolları ayırmamız gerekecek. bu 9 oyuncu da şu şekilde oluyor.

  ismail çipe
  omar elabdellaoui
  james ozornwafor
  emre taşdemir
  emre akbaba
  sofiane feghouli
  jimmy durmaz
  jesse sekidika
  radamel falcao

  bu saatten sonra ilk iş oyuncu göndermek olmalı. eğer başaramazsak 7-8 tane oyuncuyu kadro dışı bırakıp, boş yere para ödemek durumunda kalacağız. bence kulüp olarak bir karar alıp eldeki oyuncuları göndermeden transfer yapmamalıyız. bakalım önümüzde ki bir aylık süreç bize neler getirecek…
 • 16
  şişkin bir kadrodur. 28 kişilik kadro gayet yeterli bir kadro bana göre. zaten ideal olan 23 kişilik kadrodur. 5 tane de altyapı ilavesiyle 28 kişilik kadro oluşuyor. kadro mühendisliğini beceremiyoruz. bu çok açık. kimse kafamıza silah dayayıp emre akbaba ve emre taşdemir işe sözleşme uzatmamızı emretmedi. ya da arda turan ile. inanılmaz şişkin bir kadromuz var ve ciddi bir boşaltma yapmamız gerekiyor. bir takımda biri altyapıdan çıkma 3 kaleci olur. bir takımda 2 sağ bek ve 2 sol bek olur. bir takımda maksimum 5 stoper olur biri altyapıdan olmak kaydıyla. bir takımda maksimum 7 orta saha oyuncusu olur biri altyapıdan olmak kaydıyla. bir takımda maksimum 5 kanat oyuncusu olur biri altyapıdan olmak kaydıyla be bir takımda 3 forvet olur. şu basit işleri bile yapamıyoruz. bizim takımda 3 sağ bek var. bunun yanında 7-8 tane kanat oyuncusu var. 3 tane sol bek var. böyle kadro mühendisliği olmaz.
 • 17
  falcao, feghouli,babel(profesyonelliğine saygı duysam da), ozornwafor(stoperde gedson fernandes'i bile kesemiyorsa kontenjan işgal etmesine gerek yok), sekidika - yedlin(kalmaları ya da gitmeleri çok bir şey fark etmiyor. yalnız yedlin giderse mutlaka alternatifi lazım.), omar(sözleşme dondurma), diagne(gönderip yerine alternatifi alınmalı tercihen halil dervişoğlu) gibi isimlerle yolları ayırmamızla birlikte hem maaş açısından hem de şişkinlik açısından rahatlayacak kadro.
 • 18
  kural gereği giderek sayısı artması gereken türk oyuncular yerine yabancı oyuncular ile yolları ayırmamız gereken kadromuz. bence şu dar piyasada emre akbaba ve ömer gibi idare eder oyuncuları göndermemiz yerine falcao ve feghouli'nin gönderilmesi lazım. yerlerine de yabancı oyuncular değil de ali yavuz ve yunus akgün ile doldurmamız lazım.

  diyeceksiniz ki falcao ve gehouli nere ali yavuz ve yunus nere... çok doğru ancak bölgelerindeki rotasyonda 3. oyuncu konumunda falcao ve feghouli. yani falcao mostafa'nın ve yeni gelecek forvetin(diagne?) arkasında iken feghouli yeni gelecek sağ kanadın ve oğulcan'ın arkasında. rotasyondaki 3. oyuncu rolünü ali yavuz ve yunus çok çok rahat doldurur.

  bence hocanın kafasında bu sene 16-18 türk ve 12-10 yabancılı bir kadro var. transfer değişken bir şey olduğu için kesin konuşamıyorum ancak hoca 3 senelik yapılanmada her sene oyuncu göndermek zorunda kalmak istemiyor. bu yüzden 3 sene sonraki kurala göre kadro kuruyor. bu sene çoğu maçta sahada 4-5 türk görebileceğimizi düşünüyorum.

  2 ağustos 2021 itibariyle kadroda 15 yabancı oyuncu var. kesin kadroda olacaklar: muslera, sacha, yabancı sağ stoper, marcao, aanholt, cicaldau, yabancı orta saha (gedson ve ya dieng), babel, yabancı sağ kanat ve mostafa. yeni forvet (halil dervişoğlu) gelmezse diagne ve devre arasında dönecek omar eklenirse 12 yabancı yapar. luyindama, ozornwafor, yedlin, feghouli ve falcao ile yolların ayrılacağını düşünüyorum. gitmedikleri takdirde istisnasız hariç kadro dışı kalacaklar zira yer yok.

  yerlilerden gidebilecekler;
  fatih öztürk.
  ismail çipe fesih edilir.
  george bello gelirse emre taşdemir kiralanabilir ancak tam tersi emre kalıp bello kiralanabilir de.
  jimmy gitti diye bakıyorum.

  berk balaban (zorunlu), alpaslan, ışık kaan, berkan mahmut, ömer, emre taşdemir (?), taylan, berkan, aytaç, atalay, erkan süer, kerem, barış, arda, yunus, kılınç, akbaba, oğulcan ve ali yavuz kalıyor. 19 türk oyuncu.

  2021-2022 süper lig sezonunda ışık kaan, berkan mahmut, erkan süer ve ali yavuz kol 01.01.2001 tarihinden sonra doğdukları için listeye yazılmadan oynatılabiliyor. kadroya kayıt edilmesi şart sadece 15 türk oyuncu kaldı.

  berk balaban, atalay ve yunus 01.01.1997 sonrası doğumlu alt yapı menşeili olan en az 4 oyuncu kurulanı sağlıyorlar ancak 1 kişilik boşluk oluşuyor. yani kadroya yazabileceğimiz maksimum isim 27'ye düşüyor.

  berk balaban'a zorunlu yazmamın sebebi bu yüzden. alt yapı harici kaleci yazarsak 1 boşluk daha oluşturmamız gerekiyor. eğer yedek kaleci berk balaban olursa 15 türk oyuncu ve 12 tane yabancı yazabiliyoruz. olmazsa 11 yabancı yazabileceğiz.

  barış, berkan ve kerem ise 01.01.1997'den sonra doğmuş en az 2 türk oyuncu bulundurma kuralını sağlıyorlar.

  şu durumda 3 yabancı transferi hakkımız var.
  bir sağ stoper bu kim min-jae olur, tanganga olur, anel ahmedhodzic olur farketmez. atletik ve topla ilişkisi iyi olsun yeter.
  bir orta saha bu gedson olmazsa dieng olur. tempolu ve 15-20 ikili mücadeleye girecek bir isim olmalı. gedson'ın artısı hücum katkısıydı.
  en son oyun kurma özellikleri olan, top saklayabilecek ve sürpriz faktörü bir sağ kanat oyuncusu lazım. buraya yapılacak transfer tecrübeli bir oyuncu da olabilir.

  halil dervişoğlu transferi durumunda diagne'ye yada omar'a yer kalmıyor. bunun nedeni ise kadro limiti. yani illa türk forvet almamıza gerek yok. yabancı da olabilir, diagne de kalabilir.

  yine george bello transfer olursa ya taşdemir'in gönderilmesi gerekecek. kural yabancı sayısını kısar ve türk oyuncu sayısını arttırırken ne kadar doğru olur bilemiyorum. orada kullanabileceğimiz bir ömer bayram da var. george'un gelişimini devam ettireceği (mümkünse bizim kontrolümüzde) pişmesini beklemek en mantıklısı.

  bu kurala göre bu sene u25 olan kurallar seneye u24 sonra da u23'e düşecek. 18-19 yaşındaki oyuncuları pilot takımda oynatarak a takıma katılmadan önce istenilen seviyeye ulaştırılması daha yararlı olacaktır. bu kısıtlamalarla baş ederken kaliteyi koruyabiliriz bu sayede.
 • 19
  falcao ve feghouli mevcut maaşlarını başka bir yerde bulamayacağı için ayrılacaklarını hiç sanmıyorum. yabancılardan devam edecek olursak jese, ozornwafor gönderilmeli. luyindama yerine biri alınmayacaksa kalsın, 2- milyondan fazla teklif alacağını sanmıyorum. hatta sözleşmesi bile uzatılmalı, herife 8 milyon yatırım yaptık biraz performansını yükseltip satalım satacaksak. fatih hoca yedlin'i beğenmiyor, ilk fırsatta göndermeye çalışacaktır. omar'ı hepimiz seviyoruz bu saatten sonra eski haline dönebileceğini sanmıyorum, moral olsun diye antrenmanlara çıkıyor anladığım kadarıyla. babel'in kalmasını hoca istiyordur o yüzden kalsın diyorum. diagne'nin 5-6 teklif almasını olası görmüyorum o yüzden o da takımda kalmalı fatih hoca mohamed bir maç kötü oynarsa falcao'yu ilk 11e yazar yoksa adım gibi eminim.

  türklere gelecek olursak fatih öztürk ve ismail çipe'nin sözleşmesi feshedilmeli. berk balaban ikisinden de çok daha iyi kaleci, muslerayı yedekler. ışık kaan stoper rotasyonunda kalmalı, fena iş çıkarmıyor en az luyindama kadar performans verecektir. atalay'a herkes fiziksel durumundan dolayı laf ediyor ama fizyoloji diye bir şey var. herkesin yapısı aynı değil belki kilo alamıyordur gerçekten bilmiyorum. yeterince çevik olabilirse aklı ve yeteneği ile gayet bu ligde iş yapabilir. erkan keza aynı şekilde. emre taşdemir'le sözleşme yenilenmesini de anlamsız buluyorum kadro çok şişkin sol beki ömer bayram yedekleyecektir ikisinden biri atıl duruma geliyor bu halde. emre akbaba ile yeni sözleşme yapılmasına lafım yoktu ama covid olalı haftalar oldu hala ses yok, ağır geçirdiği söyleniyor. bu kadroda nerede şans bulacak diye kendime sorarken takımın hocasının fatih terim olduğu aklıma geldi, bir şekilde şans bulacaktır eminim. genel kamuoyunun aksine yunus'un büyük bir atılım yapacağını düşünmüyorum, son izlenimim oyuncu hakkında olumsuz. dilerim şans bulur da beni yanıltır çok isterim.

  bu sezon u19 takımında dikkat çeken eren aydın, bartuğ elmaz ve berkan mahmut keskin'in a takıma alınması çok iyi olabilirdi. u19 takımından birkaç oyuncu antrenmana çıkmış ama bartuğ alınmamış. duyduğuma göre lisansı da çıkarılmamış bartuğ'un. sözleşme uzatmıyor deniyor ama fatih hoca bartuğ'u çağırıp ben sana şans vereceğim dese reddedeceğini sanmıyorum. eğer bartuğ giderse büyük bir potansiyel gitmiş olacak. 6 numara pozisyonuna transfer yapılması yerine bartuğ taylan'ı yedeklemeli. oyun tarzları birbirine benzer hatta bartuğ'un oyun görüşü ve tekniği çok daha iyi. elbette eksikleri var ama bartuğ elmaz a takım rotasyonuna dahil edilip çalıştırılırsa harika bir oyuncu kazanabiliriz.