• 146
  herkesi satalım baştan kadro kuralımcılara katılmadığım transfer dönemi. başarı çoğu zaman oturmuş kadrolarla sağlanır.

  sezon başında yanlış kadro planlaması yüzünden düzgün bir 11 kuramadık mecburen arayışlara girdik. as kadrodan bir anda bir kaç oyuncu değiştirince üstüne de elde kısıtlı kaynak olunca öyle olması doğaldı tabi. yine aynı hataya düşmemek lazım.

  ikinci yarıda doğru oyun planını ve 11'i bulduk bu seferde sakatlıklar yakamızı bırakmadı bundan da ders alıp rotasyonu geliştirmek lazım.

  sıkıntı da burada başlıyor. 11'in 3 kritik oyuncusu kiralık, rotasyon yetersiz ve kaynak yine yok.

  ben yine de kafamdaki kadroyu bırakayım da.

  https://www.buildlineup.com/...0d0e4e5ac404cc46abc9

  sezon başında oynanan 3lü benim hoşuma gitmişti. bekleri ileri çıkarmamıza ve lemina ile seriyi biraz daha ileride kullanmamızı sağlıyordu.

  oyun kurulumunda feghoulinin forvet arkasına gelmesi ile 3-5-2 benzeri bir yapı oluşur bu da geriden oyun kurarken bizi rahatlatır diye düşünüyorum. buna özellikle ihtiyacımız var çünkü oyun kurucu bekimiz mariano dede oldu ve vedalaşma ihtimalimiz yüksek.

  şimdi 11 için transferlere bakalım;
  seri - transfer yada opsiyonlu kiralık
  lemina - transfer yada opsiyonlu kiralık
  onyekuru - transfer yada opsiyonlu kiralık
  sağ bek - transfer

  rotasyon:
  yedek kaleci: okan'ın performansına bağlı, umarım gerekmez. gerekirse sinan bolat iyi bir aday.
  stoper: en az 1 iyi transfer lazım, bir tane de rotasyona olabilir. emin var bir de işte.
  yedek bek: sağ tarafa transfer gelirse iki bekin de yedeği olarak linnes. onun dışında süleyman luş, şener ve ömer bayram ile rotasyon idare edilir.
  ortasaha yedek: ömer bayram, atalay ve taylan gibi oyuncular bulunacak olsa da 1 tane 11'i zorlayabilecek oyuncu transferi lazım.
  sol kanat: emre akbaba ve emre kılınç.
  sağ kanat: sekidika, yunus
  forvet: diagne giderse bir iyi transfer lazım.

  stoper ve ortasaha olmak üzere en az iki transfer de rotasyona lazım yani.

  b planları şöyle olur:
  marcao sakatsa: yerine yeni transfer oynayacak.
  donk sakatsa: yerine lemina ilk aday.
  luyindama sakatsa: yerine emin oynar.
  sağ bek sol bek: linnes her zaman hazırdır.
  seri sakat: yeni transfer
  lemina sakat: taylan yada ömer
  kanatlardan biri sakat: iki kanattan biri oyun kurucu, pas oyununa yatkın diğeri ise delici, hızlı olmalı. onye yoksa sağda emrelerden(a/k) biri oynarken sağ kanatta sekidika delici oyuncu ihtiyacını karşılar. yada adem girer, feghouli ortaya geçer 3-4-1-2'ye dönülür. feghouli yoksa emre(a/k) ortada adem ileride yine 3-4-1-2.
  forvet: transfer/adem/ogulcan

  gidecekler:
  diagne
  belhanda
  mariano(kontrat bitimi)
  maicon
  ahmet
  selçuk(kontrat bitimi)
  babel
  andone(kontrat bitimi)

  bunlardan gelecek para, açılacak bütçeyle yukarıda saydıklarım yapılabilir mi? çok zor. o zaman ben bu yazıyı niye yazdım? gördünüz oturdum yazdım. var işte bir hayalimiz. yine sıkıntılı bir transfer dönemi bizi bekliyor.
 • 148
  gelecek futbolculardan daha çok, kimler nasıl gidecek diye düşündürten transfer sezonudur. kiralık olan ve sözleşmesi bu sezon sonunda bitecek isimlerden seri ve onyekuru ikilisini tekrar takıma kazandırmak için bir hamle yapacağımızı düşünüyorum. lemina, emre mor ve andone ile vedalaşırız. sözleşmesi bitecekler selçuk, mariano, donk ve nagatomo. donk en az 1 yıl daha sözleşme uzatır, nagatomo kesin olarak gider. alternatif bulamazsak eğer mariano ve selçuk ikilisinin de en az 1 yıl daha sözleşme uzatacağı çok açık şekilde gözüküyor. puan durumu, form grafiği, eksik futbolcularımız ve kalan maç sayısı düşünüldüğünde şampiyon olma ihtimalimiz bir hayli düşük. dolayısıyla önümüzdeki sezon şampiyonlar liginde yer alma ihtimalimiz de düşük, son yıllarda makasın iyice açılmasıyla beraber mevcut ekonomik durum da düşünülürse türkiye'den herhangi bir takımın elemeleri geçip şampiyonlar ligine kalması birazcık hayal. şampiyonlar ligi olmadığı için gelirimiz bir hayli düşecek, o yüzden gider kısmını da bu gelir azalmasıyla doğru orantılı olarak ayarlamamız gerekiyor. tabi bunu yaparken, aynı zamanda önümüzdeki sezonu şampiyon olarak tamamlayacak bir kadroya da ihtiyacımız var. işler bizim için birazcık zor, çünkü en başta da söylediğim gibi bazı futbolcularla yollarımızı ayırmamız ve kaynak yaratmamız gerekiyor.
  bence yollarımızı kesin olarak ayırmamız gerekenler:
  ahmet çalık
  maicon
  linnes
  selçuk
  feghouli
  belhanda
  babel
  falcao

  bu isimlerden bazıları takımdaki katkısına kıyasla çok para kazanıyor, bazıları ölü yatırım, bazıları sakatlıktan maça çıkamıyor ve bazılarının ise taraftarla arasındaki bağ tamamen koptuğu için fayda alamıyoruz. bu yüzden hepsini tek transfer sezonunda sorunsuz bir şekilde elden çıkartabilirsek eğer çok güzel olur.

  gelecek olan veya gelmesini istediğim futbolcular için çok fazla şey yazmak istemiyorum, sadece şunu diyebilirim ki artık bundan sonra 3 ay boyunca vedat muriqi peşinden koşmak yerine sörloth bulalım. bazı isimlere takılıp kalmayı aşmamız ve bazı futbolcuları sırf taraftar istediği veya istemediği için transfer durumuna karar vermekten vazgeçmemiz gerekiyor.

  bunun dışında elimizde potansiyeli olduğuna inandığımız genç futbolcu grubumuz var, eğer bu genç futbolcular sene boyunca herhangi bir maçta görev almayacaksa, oynayabilecekleri takımlara kiralama yöntemini tercih etmemiz gerekiyor. geçen transfer döneminde kiralık olarak gönderdiğimiz futbolculara baktığımızda bonservisine sahip olduğumuz toplam 16 futbolcuyu kiralık olarak başka takımlara yollamışız, bu 16 futbolcu içinden ismail çipe ve batuhan şen ikilisinin kiralık sözleşmeleri önümüzdeki sezonu da kapsıyor, geri kalan 14 futbolcu bu sezon sonunda geri dönecek. yaz veya kış döneminde gittiğine bakmaksızın kiralandıkları takımlarda bu sene 10'dan daha fazla lig maçına çıkan futbolcu sayımız 5 ve bunlardan bir tanesi maicon. geri kalan 11 futbolcumuz ne yazık ki şu ana kadar kiralandıkları ligde 10 maça bile çıkamamışlar. bence bu konu, üzerine oturup düşünmemiz gereken bir konu. eğer kiraladığımız takımda maça çıkamayacaksa, genç futbolcularımızı kiralık olarak göndermek bana mantıklı gelmiyor. sezonda en azından 25-30 resmi maça çıkabileceği kulüplere göndermemiz çok daha mantıklı, yola bizimle devam etmeyeceklerse bile kendilerini parlatıp düzenli oynayabilecekleri takımlara transfer olabilirler, akmasa damlar mantığında gelir sağlayabilir ve dolayısıyla genç futbolcu reklamımızı da parlatabiliriz.
 • 150
  kaleci: transfere gerek yok. fernando muslera, okan kocuk ve berk balaban yeterlidir. ismail çipe ile güzelce vedalaşalım.

  stoper: aslında christian luyindama'nın satılmasına karşıyım ama emin bayram'ın oynamasını istiyorum. o yüzden bu transfer döneminde luyindama satılabilir ve böylece maicon roque'nin de satışıyla biraz da olsa transfer bütçesi oluşturulur. marcao, ryan donk, valentine ozornwafor ve ışık kaan arslan ile rotasyon tamamlanır.

  sağ bek: martin linnes ve şener özbayraklı var iken transfere gerek yok. bu oyuncuları elden çıkarıp, eksiye düşmeden transfer yapabiliyorsak olabilir. ancak maaşları kapasitelerine göre yüksek olan bu iki oyuncu gönderilemeyecekse başka transfere gerek yok. devir, tasarruf devri. mariano filho ile güzelce vedalaşalım. bir maç daha junior fernandes gibi oyuncuların arkasından bakmasına dayanamam. şener giderse ve paramız da yoksa yedek sağ bek için emirhan civelek düşünülebilir. tasarruf önemli.

  sol bek: marcelo saracchi ve süleyman luş ile transfere gerek yok. süleyman yetersiz görülüyorsa emre taşdemir veya başka bir türk oyuncu transfer edilebilir, uygun şartlar altında.

  orta saha: taylan antalyalı dışında oyuncumuz yok. jean michael seri'nin yeniden takıma kazandırılmasından yanayım. bartuğ elmaz da a takıma çıkarılsın ve seri'ye alternatif oluştursun. bartuğ yetersiz görülüyorsa, bir türk oyuncu düşünülebilir, uygun ücretler koşulu ile. yine de en az bir transfere daha ihtiyaç var ve ben o kişinin mario lemina olmasını istemiyorum. her maç acaba ne zaman sakatlanacak diye bekleyemem. donk, ömer bayram , emre akbaba ve atalay babacan da buradaki rotasyona katkı verir. younes belhanda ve selçuk inan ile güzelce vedalaşalım. özellikle belhanda'dan gelecek üç, beş, artık neyse ihtiyacımız olacak. çünkü bu bölgeye seri ve yanına bir yabancı oyuncu daha almamız gerekecek. bir tanesi kiralık oldu diyelim, diğeri mutlaka bonservis ile alınmalı. her sene, her sene baştan kadro oluşturmayalım.

  sağ açık: jesse sekidika hariç bu mevkinin oyuncuları ile yollarımızı ayıralım. sofiane feghouli ve jimmy durmaz ile güzelce vedalaşalım. buraya da bir transfer yapmamız gerekecek. feghouli de aynı luyindama ve belhanda gibi bizi finanse edecek oyunculardan biri. hem de yüksek maaşından da çıkmış oluruz. oğulcan çağlayan sanırım bu bölgeye transfer olacak zaten. satışlardan kazandığımız para ile bu bölgeye de iyi bir oyuncu almalıyız. burada takımın yaz boyu en büyük iki sorunundan biri de var. ryan babel umarım bir şekilde gönderilir. hiç bonservis beklentim yok. yeter ki gitsin.

  sol açık: ömer bayram ve yunus akgün'e sahibiz. emre kılınç da transfer olacak gibi. bu bölgeye transfere gerek yok, emre'nin gelmesi durumunda.

  ikinci forvet: emre akbaba. kesinlikle oynaması taraftarıyım. kendisini yedeği olarak da atalay babacan düşünülebilir. zaten bu bölgeyi forvet oyuncuları, hatta taylan da rotasyon olarak destekleyebilir.

  birinci forvet:** radamel falcao bir sene daha kalacaktır. adem büyük var. ali yavuz kol da olmalı. yine de bir tane daha yabacı forvet şart. 3 forvet yetmez. burada da yukarıda belirttiğim sorunlardan ikincisi mbaye diagne var. gidecek mi, kalacak mı belirsiz. kalacaksa o olur artık forvetimiz. yok giderse dediğim gibi bir yabancı transferi şart.

  toparlarsak

  muslera
  okan
  berk

  emin
  marcao
  donk
  ışık
  ozornwafor

  linnes veya yabancı transfer
  şener veya emirhan

  saracchi
  süleyman veya taşdemir veya türk transfer

  seri
  bertuğ veya türk transfer
  yabancı transfer
  taylan

  yabancı transfer
  oğulcan
  sekidika

  kılınç
  ömer
  yunus

  akbaba
  atalay

  falcao
  diagne veya yabancı transfer
  adem
  ali

  tertemiz 28 kişilik kadro. seri, emre kılınç ve oğulcan dışında minimum iki, maksimum altı transfer eder. yabancı sayısı da 12 ediyor. en az para harcayarak yapabileceğimiz, en iyi kadro mühendisliği bana göre bu.

  ilk on biri de yazalım adettendir.

  muslera
  linnes/transfer --- emin --- marcao --- saracchi
  transfer --- seri --- transfer --- kılınç
  akbaba --- falcao
 • 153
  marcao,muslera ve donk hariç tüm oyunculara gelen teklifleri değerlendirmek gerek.

  taylan, ömer, akbaba, adem gibilere makul teklif gelmez zaten gelse de hem yerli statüsü hem de makul oyuncular olduğundan tutulmalı.

  çalık, linnes, şener, belhanda, soso, diagne, maicon, babel allah ne verdiyse göndermek gerek.

  hem maaş bütçesini düşürmek, hem de transfer bütçesi olusturabilmek için.

  cenk özkaçar, ravil, kerim alıcı, burak ince gibi gençler ile çalhanoğlu, kaan, kenan hatta celta düşerse okay gibi yerlileri en azından denemek lazım.

  alttan da atalay,süleyman luş, yunus, ali yavuz'u a takımla başlatıp maaş bütçesi düşük güzel bir kadro kurabiliriz.

  kale: muslera, okan
  sağ bek: indirimli sözleşme ile mari + kerim alıcı
  sol bek: saracchi, süleyman luş
  stoper: marcao, donk, emin, cenk özkaçar
  ortasaha: kiralık seri, ömer, taylan, atalay, akbaba, çalhanoğlu,okay
  kanat: onyekuru, emre kılınç, jesse, yunus, villa düşerse trezeguet
  forvet: kenan, adem, ali yavuz + falcao veya 1. forvet.