• 72
  limit belirleme sisteminde sıkıntı olan harcama limitleri. şimdi fenere iyi gülüyoruz da mevcut limit sistemi sürdükçe sampiyonlar ligi'ne giden takım hariç çoğunluk sıkıntı yaşar. özellikle kasımpaşa için belirlenen limidi anlamadım. adamlar zaten her sene bir şekilde bizi sövüşlüyor yetmedi aston villa'yı da trezeguet transferinde sövüşledi ama limitleri az. sebepte transferin üçte biri limite eklenir denilen kural. zaten fenerin ağlaması ile sistem değişecek de ffp gibi en azından elle tutulur bir mantığı olan sistem getirilse bari.
 • 73
  neyse güldük, eğlendik. şimdi gerçekleri konuşalım.

  çok büyük bir saçmalıktır. bence de bir limit koyulmalı. bence de başkanlar borçlardan sorumlu olmalı. ama bu limit, söz konusu takımın yeni harcamaları için belirlenmeli.

  mevcut durum takımları elindeki oyuncuları satmaya zorluyor. yani ben bir takım kurmuşum, başarılı olamamışım. bu sistem bana diyor ki "sen bırak yeni oyuncu almayı, eldekini de satacaksın". bu çok büyük saçmalık. elimdeki futbolcuyu çok ucuza göndermek zorunda kalacağım. zaten zarardayım, iyice batacağım.

  doğru düzgün parametrelerle hesaplanıp takımların mevcut sezonda yapacakları yeni harcamalara göre düzenlenmeli. bu haliyle, hele hele lig şampiyonunun bile seneye şampiyonlar ligi için ön eleme oynama ihtimali varken, uygulanması olanaksız.

  yap bir hesap, ekside olana de ki "yeni harcama yapamazsın". bu kadar. eskileri tutar ya da tutmaz. o ona kalsın. mevcut sistem eldekini de zorla ve muhtemelen yok paraya satmaya zorluyor.
 • 74
  galatasaray futbol takımı olarak 2021-2022 futbol sezonu için şimdiden hazırlık yapmamız gereken limit.

  şampiyonlar ligi gelirinin olmadığı, pandemi nedeniyle tribün ve store gelirlerinden yoksun olunacak bir dönem sonrası neredeyse yarı yarıya düşmesi muhtemel. bunlarla birlikte bankalar birliği anlaşması nedeniyle de ödemeler de başlayacak. kur ise malumunuz, yarın ne olacağı meçhul. bu kadar çok handikabı barındırırken limitleri makul seviyelere çekmezsek işimiz çok zorlaşır.
 • 77
  büyük takımlar için 200 milyon, küçük takımlar için 100 milyon tl ideal rakamdır. hiç aksatmadan 5 sene uygulasınlar, türkiye'de borçlu kulüp kalmaz.
  paran yoksa almayacaksın, alacaksan da uygun fiyata oyuncu alacaksın. öyle saçma sapan maaşlar vermeyeceksin, alt yapı oyuncularına daha çok şans vereceksin. evet çok oyuncu yetişmiyor belki hiç yetişmiyor da değil. süre vermiyorsun, sabretmiyorsun.
  bizim ülkemizde bireyler veya kurumsal işletmeler kendi oto kontrolünü yapamıyor. illa bir devlet denetim olmak zorunda, o yüzden bence gayet yerinde bir uygulamadır.
  he hesaplama biçimleri tartışılabilir ama bence yukarıda yazdığım rakamlar en az 5 yıl sabit olursa bir şeyleri kökten değiştirebiliriz.
 • 78
  seneye galatasaray'a sert şekilde uygulanacak limitlerdir. zira fb'ye şu anda uygulanan limit, altıncı olduklari sezon limiti. biz de 2019-20'de altıncıyız.
  eldeki tek fark uefa avrupa ligi. burada mutlak surette maçlar kazanmali ve gruplardan cikmaliyiz. zira tff'deki kural kitabinda "gruplardan cikanlara ekstra bir limit verilir" yaziyor. kendimizi 200 milyon ile sınırlamaliyiz. yoksa net şekilde batıştayız.
  bu durumu bir saatlik bir okumayla ben anladiysam, kulüp yönetimi, hukukçu ve ekonomistleri ile teknik ekip bir zahmet idrak edip acil durum planlarını devreye soksun artık.