• 58
  kıymetli türk spor basınının ve koçların alisinin zamanında türk futboluna reçete diye dayattığı, işlerine gelmeyince de ortalığı yangın yerine çevirip iptal ettirmeye çalıştıkları hadise. ben olaylara her zaman aynısı galatasaray'ın başına gelseydi ne olurdu diye bakarım. sırf şu basit bakış açısıyla, galatasaraylı görünen sırtlanların aslında ne olduklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. zaten bir insan, varlığını galatasaray'ın zararına adayan bir kulüp için kendini parçalıyorsa kime ve neye hizmet yeterince ortadadır.

  bu yorumcular değil miydi kanal kanal gezip uefa gibi bizim de kendi ffp'miz olmalı diyen? fenerbahçe değil miydi federasyon bizi denetlesin diyen? kulüplerin kazandığı belli, harcadığı belli. bu limitlerin de aşağı yukarı ne çıkacağını herkes biliyordu. düne kadar kötü olduğunu kimse konuşmazken şimdi ne oldu da ortalığı yangın yerine çevirdiler? çünkü fenerbahçe'ye geçen sene verilmesi gereken cezalar verilmedi. bu sene verilmesi gereken cezalar da verilmedi. bir kere kıvırdığınız zaman da artık dansöz gibi oynamanızı bekleyip her istediklerini yaptırırlar.

  bugün fenerbahçe'nin yerinde galatasaray olsaydı türk spor basını ne konuşacaktı? bu galatasaraylı görünen sırtlanlar ne konuşacaktı? federasyon ne tür cezalar verecekti? şundan eminiz ki bugün fenerbahçe'nin yerinde galatasaray olsaydı türk spor basını harcama limitlerinin türk futbolunu kurtaracak müthiş bir uygulama olduğunu konuşacaktı, galatasaraylı görünen sırtlanlar galatasaray kulübünü yerden yere vurup önleminizi alsaydınız diye eleştirecekti, federasyon da puan silmeden transfer yasağına kadar her türlü cezayı gözünü kırpmadan verecekti. herkes de mutlu olacaktı. bugün bu fenerbahçe'yi bu durumdan kurtarırlar ama gelecek sezon aynı duruma galatasaray düştüğünde aynen bu dediklerim olacak.

  bu limitler kulüplerin harcamalarını kontrol altına almak için ortaya çıkarılan bir kuralsa ve bu kural da bağıra bağıra kulüplere daha önceden bildirilmişse bugün herkes bunun sonuçlarına katlanmak zorundadır. bir şeyler düzelsin istiyorsak faydasıyla zararıyla bir yerden başlamak lazım. sanki daha dün gökten zembille indirilmiş gibi davranıp, biraz daha zaman verilsin gibi garabet savunmalarla -bunu da en çok sırtlana benzettiğim galatasaraylı görünen yorumcu müsveddeleri yapıyor- bu işi öteleyeceklerse bu kulüplerin burnu bataktan hiçbir zaman çıkmayacak. mesela aynı kişiler neden geçen sezon başında da limitler açıklanırken bu uygulamanın yanlış olduğundan, erken uygulanmaya başlandığından bahsetmediler? fenerbahçe işin içinden çıkamayınca mı kötü oldu harcama limtileri? çok biliyorsanız geçen sene de söyleseydiniz de bugün inansaydık samimiyetinize. öyle bir anlatıyorlar ki sanırsın daha dün ortaya çıkmış bir şey. zaten bir senedir olan bir uygulama.

  bu uygulamanın olduğu ve olacağı ortamda sırf galatasaray almasın diye her oyuncuya salça olacaksın, elinde olmayan paraları bu futbolculara vadedip kendine bağlayacaksın, sınırı aşınca ceza bile almayacaksın. sonra arsızlığın öyle bir boyuta ulaşacak ki limiti beğenmeyince yangın çıkarıp iptal ettireceksin. ne güzel istanbul be.
 • 59
  geçen sene bu limitler getirilip kim aşarsa aşsın ceza gelecek dendi. fenerbahçe aşmasına rağmen ceza gelmedi. şimdide kendileri verilen limiti beğenmeyince kamuoyu baskısıyla ya kuralı ya limiti değiştirmeye çalışıcaklar.

  galatasarayın yapılacak aksiyonları kesinlikle uzaktan izlememesi, bir takıma yapılacak olan iltimasın hem hukuken hem federasyon nezdinde peşinde olması gerekir.
 • 60
  öncelikle ve en önemlisi bu harcama limiti transfer bütçesi değildir. tekrar ediyorum bu bedeller kadar transfer yapamazsınız.

  takım harcama limitlerine profesyonel futbolcu ücret giderleri, a takım teknik kadro ücret giderleri, transfer harcamaları ve menajer ücret giderleri de dahil ediliyor ve bunların üzerine de vergi eklenerek hesaplanıyor.

  bizim yuvarlak hesap 300 milyon tl civarı kadro yükümüz mevcut. yapacağımız transferlerdeki bonservis, maaş, menajerlik ve vergi giderlerini düşünerek 493 milyon tl yi aşmamak gerekiyor. tüm masrafları düşünerek 190 milyon tl (24 milyon euro) gibi bir paramız kalıyor.

  efendim misal, belhanda vitaminsizini 6 milyon euro (48 miyon tl) sattık bunu da 493 milyona ekleyelim diyemiyorsun çünkü sadece 1/3'ünü yani 2 milyon euro (16 milyon tl) eklemenize izin var. tabi transfer sezonu bitimindeki transfer karından bahsediyoruz burada.

  işin diğer tarafında ise uefa ile sattığın kadar al anlaşmamız da var. ödeyebileceğimiz bonservis bedeli şimdilik maicon'un gidişi kadar.

  tüm bunların üzerine önümüzdeki sene için bizim bütçemizdeki en büyük gelir kalemlerimizden biri olan uefa gelirleri olmayacak (uefa kupasını alamazsak tabi). bu sene 30 milyon euro (240 milyon tl) civarı gelir elde ettiğimizi düşünürsek seneye bu bütçemizin sırf bu sebepten dolayı yarıya ineceğini öngörmemiz lazım.

  pandemi dolayısıyla azalan/azalacak gelirleri de göz önüne alırsak seneye 200 milyon tl dolaylarına inme durumumuz olabilir. yazının başında mevcut kadro yükünün 300 milyon tl civarında olduğunu belirmiştim. gerisini siz düşünün gardaşlar.
 • 61
  çok sağlıksız ve saçma uygulama.
  bırakın kim ne kadar harcamak istiyorsa harcasın. sonrasında götünü sen toparlama ama.
  kasımpaşanın borcu yok mesela. bırak istediği kadar harcasın. sonuçta şirket takımı. fenerin borcu var. sen mesela tff olarak de ki senin borçlarını eritmen için bu sene 170 milyon lira harcamanda fayda var de. öneri sun. he seni dinlemedi, borcuna borç mu kattı. devlet eliyle vergi affı yapma. yapılandırma yapma. ne bok yerse yesin.
  bize mesela bu sene sen iyi gelir elde etmişsin dedi. yüksek verdi. ee bu sene bu gelirleri elde edemezsem seneye mecburen küçülmek zorunda kalacağım. o zaman nasıl altından kalkacağız.
  euronun 8 lira olduğu yerde kendi kulübünü düşünmeyip daha da bataklığa sürüklemek isteyen adama sen neden limit koyuyorsun ki. bir de üstüne uygulayamayacağın cezalar koyup, fenerine kıyamayıp kendini rezil ediyorsun.
  nihat özdemir federasyonun rezil işi.
 • 62
  konuyla ilgili serdar ali çelikler in aşağıdaki yazısını okudum.

  https://www.haberturk.com/...t-degil-2763865-spor

  konu ile ilgili çok bir bilgim yok, ama eğer durum anlatıldığı gibiyse tam bir saçmalık;
  özetle deniliyor ki.
  1. bankalar ile anlaşma yapan kulüplerin gelirlerinin (reklam, oyuncu satışı vs) 2/3'ü bankaya ödeme adı altında verilecek.
  2. geri kalan 1/3'ü baz alınarak harcama limiti oluşturulacak.

  ancak kasımpaşa örneğinde de olduğu gibi; adamın borcu yok, banka ile anlaşması yok, sen bu adama da gelirinin 1/3'ünü kullan demek saçmalığın daniskası.

  işin fener beşiktaş tarafından bakmıyorum ama, banka ile anlaşma yapmamış, borcu olmayan bir kulübe sen neden böyle bir kısıtlama getirirsin ki?
 • 63
  tamamen uefa ile aynı sistemi uygulayıp üzerine biraz esneme payı koysalar hiç bir problem kalmayacakken, karman çorman ne olduğu belli olmayan bir hale getirdiler.

  bir takımın harcama limiti bir yıl 600 milyon, bir yıl 200 milyon lira olamaz. bunlar uzun zaman dilimleriyle belirlenmelidir. örneğin kadro maliyetin 3 yıl sonunda 20 milyon euro olacak dersin, oradan başlarsın takibe, vade sonunda uymayan kimse önceden belirlenmiş cezayı verirsin ve hiç bir tartışma olmaz.
 • 64
  herkes fenerbahçe için öngörülen rakamdan oldukça mutlu gibi bir izlenim edindim.

  ancak bana göre kazın ayağı öyle değil.
  federasyon kulüp gerçeklerine aykırı rakamlar belirleyememeli. daha doğrusu serbest piyasa ekonomisinde federasyon rakam belirleyememeli. kime ne amk? tff'nin kulüp yönetimine dahil olma hakkı var mı?

  adamların mevcut futbolcu maaş bütçesi 60 milyon eu. herkes biliyor ki futbolcu kontratları kapı gibi sağlam. fifa, uefa her daim futbolcunun arkasında. sen belirlemişsin 18 milyon eu. hadi her futbolcu sözleşmesini feshetmeyi kabul etse.... senin hakkın var mı bir takımı birinci sermayesi olan futbolcularını kaybetmeye mahkum etmeye.

  ilerleyen yıllarda bu iş çok can yakar. zaten sporun içindeki siyaset teker teker tüm kulüpleri ele geçirir. bence tüm kulüpler birleşip federasyonu yabancı sınırı, harcama limitleri gibi konularda futbolun dışına itmeli. lig bu şartlarda oynanabilir değil.

  galatasaray'ın maaş bütçesi yüksek. ama geçen sezon başarıya ulaştık. peki bir kulüp her sezon başarıya ulaşabilir mi? peki her sene kadrosunu başarısız olma durumuna göre mi belirleyecek.

  benim bu sene maaş bütçem 60 milyon. gelirlerim de bunu karşılıyor. ama başarısız oldum. seneye gelirlerim ancak 40 milyonu karşılayacak. napıcam?

  hele hele bir takımın tek sezonda maaş bütçesini 1/3'üne düşürmek büyük skandaldır.

  ha galatasaray aleyhine hatalar yapılırken gevşek gevşek gülen ahlaksızlar dolu türk futbolunda. ama biz onlar gibi olmamalıyız. zira yarın bizim de başımıza gelecek olan aynısı. açıkcası ülke futbolunun korkunç bir siyaset sopasıyla karşı karşıya olduğu kanısındayım. derhal bu rezalet durdurulmalı.
 • 65
  bu sene fenerbahçe'ye yapılan tuhaf sınırlama, seneye bize yapılacakların provasıdır muhtemelen. bir federasyon nasil olur da takimların yönetim ve bütçelendirmesine karışabilir benim mantığım almıyor. 3 sene içinde galatasaray, fb ve bjk'yi başakşehir yapmaya calisacaklar bu cok net ortada. fb'den hiç hoşlanmam ama ortada yasanan durumun deli sacmasi oldugu da bir gercek.
 • 66
  2019 yılında limit geleceği açıklanmış. sürekli ağlayan fenerbahçe taraftarına ve fenere sevimli gözükmeye çalışan galatasaraylı yorumculara fenerin yaptığı transferleri ve yapamadığı ama istediği oyuncuları tek tek açıklayayım.
  vedat muriç. bizim verdiğimiz ücretin çok daha fazlasını vererek oyuncuyu transfer ettiler.

  kolarov. 34 yaşındaki adama acayip yüksek paralar verdiler adam gelmedi.

  luis gustavo. 32 yaşındaki adama 7 milyon bonservis, 3 milyon yıllık ücret.

  garry rodrigez. 2.5 milyon yıllık ücret.

  kruse. 3.5 milyon yıllık ücret

  deniz türüç. bize kaptırmamak için 2.5 milyon
  bonservis, 2 milyon yıllık ücret.

  adil rami. 2 milyon yıllık ücret.

  mevlüt erdinç. bize kaptırmamak için 1.25 milyon yıllık ücret.

  zanka. 2 milyon bonservis. 1.7 yıllık ücret.

  altay bayındır. bize kaptırmamak için 1.5 milyon bonservis. 500 bin yıllık ücret.

  allahyar. 750 bin bonservis.

  simon falette.

  mert hakan. bize kaptırmamak için neredeyse iki kat ücret verildi.

  gökhan gönül. beşiktaştan fazla ücret önerildi.

  caner erkin. beşiktaştan fazla ücret önerildi.

  flip novak. trabzondan fazla ücret önerildi.

  daha sayamacağım bir çok oyuncu için piyasayı yükseltip, oyuncuyu rakibin elinden alarak sevinmekten başka hiçbir başarısı olmayan kulüp sınırlama geldiği için ağlıyor.
  fenerbahçeye sevimli görünmeye çalışan galatasaraylı yorumcular neyi istiyor anlamadım.
  fenerbahçenin limitini 1 milyar lira yapsan gider gökhan gönüle 2 milyon euro verir. sonrada sevinir beşiktaştan futbolcu kaptım diye.
  bence bu limit işi uzun yıllardır türk futbolu için yapılmış en yararlı iki işten biri.
  diğeri ise fatih terimin getirdiği 14 yabancı kuralı.
 • 67
  kusura bakılmasın boş iştir. herkes biliyor ki her zaman olduğu gibi büyük takımlara göz yumulacak ve bir işe yaramayacaktır.

  göz yumulmayacak olsa bile, takımlarda uzun sözleşmeli yüksek maaşlı oyuncular var. bu kişiler öğrenmekte olduğumuz üzere git deyince gitmiyor. kapı gibi sözleşmesi var. yani bu demektir ki limit öyle hemen aşağı çekilemez. kademeli olarak ? belki.
 • 68
  abd’de de buna benzer uygulamalar var spor liglerinde. abd’de salary cap denen bu limitler her kulup icin esit belirleniyor. limit asilinca ekstra vergilendirme oluyor. futbolda limit disinda uc futbolcu alma sansi var. hali hazirda isleyen boyle bir islem varken bizim tff gidip tuhaf bir yontem belirlemis. turk usulu limitin pek mantigi yok. bu sayede buyuk kuluplere ciddi rekabet avantaji yaratilip kucuk kulupler sistemsel olarak eziliyor. buna en cok itiraz etmesi gereken de anadolu kulupleri bence. fener’in itirazi haksiz ve yanlis. herkese esit oynama alani yaratin demek yerine bizim limiti arttirin diyorlar. bence bu limit olayi uzun vadede en cok bizim isimize yarar ancak alenen haksizlik. o sebeple bizim de karsi cikmamiz gerektigini dusunuyorum.
 • 69
  biri bana açıklarsa sevinirim çünkü sürekli sağda solda kulüpleri ele geçirme planı diyorlar;
  bugün galatasaray devrim yapsa, elindeki pahalı herkesi satsa ve max 1m euro maasli bir kadro kursa, gerekirse altyapidan gençleri monte etse, kim bu galatasaray'i ele gecirebilir?
  yanlis bilmiyorsam 60 milyona yakin maas oduyoruz, bunu 30'a dusurursek aradaki 30-40'la borc odesek bizi nasil ele geçirecekler?

  kulüpler canı istediği gibi para harcıyor, biri falcao 5 milyon verir biri kruse 3.5 verir, sonra bizi ele geçiriyorlar.

  gelecek sene galatasaray taraftarı da ağlayacak, biliyoruz.