• 498
  donk'un kırmızı kart gördüğü pozisyonda donk'un suratına atılan sakatlama amaçlı dirseğin cezasız kalmasına kimsenin değinmediği maç. maçı izlerken ilk başta ali palabıyık var'a dirsek için çağrıldı sandım. çünkü donk'un hareketi bana göre en fazla sarı kartı gerektirir ki sarı için var orta hakemi çağırmıyor.
 • 499
  uzatmada düştüğümüz aciz görüntü utanç vericiydi. sırf uzatmada biri karşı karşıya olmak üzere sayısız pozisyona girdiler ki beraberlikle girilen son dakikalarda gol araması gereken takım galatasaray'dır.

  kerem oyunda kaldığı kısacık sürede yine sayısız faydalı iş yaptı. oğulcan ve emre akbaba'nın toplamından bile daha faydalı oynadı o süre içinde. fakat hoca kerem'i halen ilk 11'e monte edemedi.

  fatih hoca çıkıp konuşup 5 maç daha ceza yesin. tek bildiği konuşarak bir şeyleri değiştirmek çünkü, üstelik bu mevcut düzenin konuşarak değişmeyeceğini en iyi bilen insanlardan biri kendisi.

  asıl üzücü olan noktayı da söyleyeyim; artık puan kaybı birkaç hafta önceki kadar üzmüyor, öfkelendirmiyor. o kadar alıştım ki artık tepki veremiyorum.

  emeği geçenlere teşekkürler.
 • 500
  saracchi ve emre taşdemir varken ömer sol bek oynuyorsa bana göre hatalı tercihtir.

  luyindama varken stoperde donk tercih ediliyor. diyelim ki ilk 11’de tamam. peki donk sarı kart gördükten sonra 2. yarı luyindama ile yer değiştiremez miydi?

  geçen hafta gedson’u stoper oynatan terim’e soruyorum. yedlin sakatlandığında sağ beke şener yerine emre taşdemir, saracchi yahut etebo konulamaz mıydı? şener’den beklenti nedir?

  kerem son dakikada gol kaçırdı diye korkuyorum artık hepten kesik yemese bari. bu çocuk ne zaman oyuna girdiyse sağdan, soldan, göbekten fark etmez hep bir aksiyon, icraat yaptı. 34 yaşındaki babel ilk 11 başlayacağına bu kardeşimiz başlasa soldan sürekli akmaz mıydık? her zora giren oyunda genç bir adamı oyuna atıp strese sokmak mıdır oyuncu kazanmak? hadi babel 11 başladı, ikinci yarı hemen 45’te kerem sürülemez miydi oyuna?

  mohamed çıkacaksa falcao oyuna girmez mi?

  covidden yeni kurtulmuş olsa bile, şöyle bir maçta ilk 11 olmasa dahi taylan en azıdan 2. yarı oyuna alınmaz mı?

  hakeme gelince, yarıştaki diğer takımlara yapılmayan muamele sezon başından beri galatasaray’a yapılıyor. ancak yukarıda yazdıklarıma hakem sebep değil. son 3-4 haftada kendi ellerimizle bu noktaya geldik. sahada doğruları yapan galatasaray makine gibi işler, hakem falan kolay kolay etki edemez. başlangıç 11’i ve değişiklikler doğru olmayınca kırılgan bir takım oluyor ve hakemin en ufak etkisi ile dağılıyoruz.

  çok merak ediyorum hani şu bizim göremediğimiz, dolayısıyla terim’in idmanlarda gördüğü performanslarda feghouli ne vaad ediyor ki oyuna sürüldüğü her maç orta sahada gücümüz azalıyor.

  bu arada muslera mağlubiyeti önledi. yoksa yine 1 puanı da alamayacaktık.

  geçen hafta marcao ve luyindama’nın aynı anda olmaması bile teknik heyete yazar. yahu birisi de öncesinde demiyor mu bu adamların ikisi de kart sınırında, birini oynatmayalım da ikisinden de aynı anda mahrum kalmayalım diye?

  özetle terim ile olmuyor. muslera, emin, marcao, luyindama, taylan, oğulcan, kerem, emre kılınç, henry, mohamed gibi futbolculara gelecek sezon bari yazık olmasın. bu futbolcularla geleceği inşa etmemiz gerekiyor ve maalesef terim ile olmuyor.
 • 501
  pek iyi oynamadığımız ama var hakemi rezaletleri ile 2 puan kaybettiğimiz maçtır.

  1- 8. dakikada attığımız gol. nerdeyse 5 pas önce babel elle oynadı diye iptal edildi.
  2- yedline tabanla giren lens'in hareketine faul bile çalınmadı.
  3- donk'un arkadan yaptığı faulün cezası sarı kart. onu da hakem değerlendirmedi. var'a ne oluyor?
  4- kerem'in penaltı pozisyonunda yumuşak da olsa şarj var. hakem veriyor. sana ne oluyor yahu?

  bu maçtan sonra suat arslanboğa'ya düdük astırmayan yönetim bir daha seçime falan girmesin.
 • 502
  aslında maçta futbolcularda bir isteksizlik görmedim. maçı kazanmayı istediler. koştular, pres yaptılar. fizik olarak da maçı iyi bitirdiler. scott piri'nin varlığı faydalı bu konuda. ancak futbolcular istekli olsa da sahada adam akıllı bir taktik söz konusu değildi. pres yapıp topu kapmaya çalıştık kaptıklarımızın çoğunu ise telaşlı şekilde harcadık. tamam maçı kazanmak istiyor olabilirsin ama bu telaş takıma zarar verir. aslında bu taktik ve plansızlık yüzünden futbolcular böyle telaşlıydı.

  bir de ortada bir ne oynanacağı belli olmayan bir taktik söz konusuysa futbolcular maça konsantre başlasalar da dağılıyorlar bir süre sonra. bu maçta ndao'nun direkten dönen pozisyonunda bizim takımı izleyin ne yapıyorlar! hepsi ofsayt diye bıraktı. yedlin ofsaytı bozmuştu. neyse ki o koşuyu devam ettirdi de önledi sonra golü. diğer oyuncularımız baktı öküzün trene baktığı gibi. gol olsa maçın başında geriye düşecektik.

  hala bir organizasyon eksikliğimiz var. futbolcuların spontan yapacaklarına bakıyoruz anca. ve solda ömer bayram ile bunu yapmayı planlayan bir aklımız var başımızda maalesef. sırf duran topu diğerlerine göre biraz daha iyi kullanıyor diye de 90 dk takıma bu yapılmaz ki! ömer bayram'a da kızamıyorum. yapacağı bu kadar onun. hele ki sol bekte. onu orada oynatana kızıyorum.

  takım hafta boyunca hırslı ve motivasyonlu çalışmış belli ama ortada taktik olmayınca hepsinin emeğine yazık oldu. elde güzel malzemeler varken çöpe atmalık yemek yapıldı. öyle bir yemek ki sokak köpekleri, kedileri ve fareleri bile yemez!

  maçta oyuncu değişikliklerine ne demeli? tamam kırmızı kart görünce luyindama'yı mecbur oyuna aldık ama forvet çıkarmak nedir? bu takımına "skoru koruyalım atarsak belki atarız" mesajı vermektir. tamam mostafa'yı çıkaracaksan çıkar ama falcao'yu sok oyuna ve rakibi de bir şekilde geride tutarsın. böyle yapmayınca rakip de uzatma dakikalarında rahatça kalemizde zaman geçirdi. gol bile atabilirlerdi.

  artık futbolun temel gerekliliklerini bile uygulayamayan bir teknik ekibimiz var maalesef. fatih terim'e inancım çok yüksekti ama bu iş artık eski bir sevgilimin beni terketmek isteyip terkeden kişi olmamak adına benim onu terketmem için zorlayacak saçma sapan işler yapmasına benzedi. bırakmak istiyorsan ve "sözünde durmadı bıraktı" dedirtmemek ve kovulmak için yapıyorsan bunları yapma hocam. benim o eski sevgilime zerre saygım kalmadı ve şeytan görsün onun yüzünü ama sen de bunu düşündürme bana hocam. lütfen.

  bu maçta gördük ki istediğin kadar futbolcularımız kazanmayı istesin bu takımın kazanması zor. çünkü taktik yok. bireysel yetenekler iş yaparsa yapar anca.

  maçın hakemleri kötü yönetmeseydi 3 puan alabilir ve yine kendimizi "iyi oynadık geri döndük!" diye kandırabilirdik maç sonunda ve sonraki maçta yine havamız sönerdi. hakemler evet her türlü kötü sözü ve kötü şeyi hak ediyorlar ama hakeme odaklanıp yine oyunsuzluğumuzu görmezden gelemeyiz. yönetim hakemlerle ilgilensin teknik ekip takımla!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!