• 1618
  sergen yalçın’ın dikkatimi çeken özel bir taktiği var burada ondan bahsedeceğim. oyun planı, taktiği, motivasyonu, takımı fizik olarak hazırlamadaki başarısı seviyesi vesaire tartışılır ama kaleciler ve defansın zaaflarını değerlendiren özel bir taktik uyguluyor ondan bahsedeceğim.

  normal şartlarda sağdan ve soldan yapılan ortalarda, kalecinin çıkamayacağı penaltı noktası esas alınır. hatta duran toplarda da penaltı noktasının çaprazları rakip kaleci ve oyuncular için zaaf noktalarıdır. ancak sergen yalçın farklı bir zaaf noktası keşfetmiş. arka direğin iki metre açığı. sağdan ve soldan yapılan ortalarda rakip penaltı noktasına odaklanınca arka direk ve çevresi boş kalıyor. top kalecinin alamayacağı bir yükseklikten bu bölgeye aktarılıyor ve orada bir bjkli futbolcu hazır bulunuyor. nitekim necip’in fenerbahçe’ye attığı gol böyle bir goldü. bu şekilde iki gol daha attı beşiktaş ama hangi maçlarda attığını şimdi hatırlamıyorum.

  söylemek istediğim, belli ki sergen yalçın bu pozisyonları çok çalışıyor. sadece penaltı noktası ve çevresi değil arka direk çevresi de dikkate alınarak savunma yapılmalı.
 • 1620
  samimi adamdir.

  profesyonel bir isim hayati boyunca olmadi. dobradir, samimidir, sakacidir ve bu hayati severek yasar. kimin ne dedigine de pek bakmaz. en cok sasirdigim sey ise, bu kadar keyfine duskun bir adamin anadoluyu adim adim gezip teknik direktorluk yolunda tecrube kazanip sonra da besiktas'in basina gecmesidir. helal olsun.

  https://www.youtube.com/watch?v=4jOq-iSSHHo