• 528
  2020-2021 sezonunda avrupa'dan elendiğimiz maç. bu maçta bizi eleyen rangers fc; benfica, standart liege ve lech poznan ile mücadele ettiği gruptan 5. maçlar sonunda çıkmayı garantiledi ve son hafta bir sürpriz yaşamazlarsa 1. olacaklar.

  bu seneden önceki senelerde avrupa'daki başarısızlıkların sorumlusu tamamen bizdik ama şunu söylemek gerekir ki, bu maç özelinde falcao hariç takıma ve teknik ekibe kızacak pek bir nokta görememiştim ve hala göremiyorum. sebepleri de şunlar;

  1- maç öncesi fikstürleri; biz bu maçın öncesinde gaziantepspor-başakşehir-fenerbahçe maçlarını oynadık. onların rakiplerinden çok daha güçlü rakiplere karşı yıpratıcılığı yüksek maçlar oynamamız nedeniyle maça fiziki açıdan bizden çok daha sağlam çıktılar.

  2- ev sahibi avantajı; seyirci olmasa da maç iskoçya'daydı. uzun ve yorucu bir yolculuk, alışık olmadığımız bir stat... bu faktörler rangers lehine çalıştı.

  3- eksikler; rangers'ın önemli bir eksiği yokken bizde muslera, saracchi ve arda eksikti. bu da hatırlanacağı üzere oyunumuzu çok etkiledi.

  şimdi işleri tersine çevirelim;

  - bizim maç öncesi fikstürümüz kolay olsaydı da onlar 2-3 kere celtic ile karşılaşsalardı,
  - maç istanbul'da oynansaydı,
  - muslera, saracchi ve arda yerine kent, tavernier ve hagi sakat olsaydı,

  bu maçın sonucu nasıl olurdu? benim düşüncem, bu dediklerim olsaydı biz 2-1 değil, çok daha rahat geçerdik turu. hatta bu faktörler ortada bile olsaydı (iki takım da tam olsa, maç tarafsız sahada oynansa ve maç öncesi fikstürler eşit zorlukta olsa) turu biz alırdık bence.

  tabii bunları şimdi anlatmanın, yok o olsaydı, yok bu olsaydı demenin bir anlamı yok. maçın üzerinden 2 ayı aşkın bir zaman geçti.

  bunları anlatmamın sebebi maçtan sonra taraftarlar arasında oluşan kaos ortamı. herkesin bir ya da birkaç kurban seçmesi (oyuncu ve/veya teknik ekip), onlara sallayıp durması, sırf daha fazla eleştirebilmek için rakibi de değersizleştirmek ("rangers dümdüz takım"cı güruh) vs vs...

  sadece futbolda da değil, hayatın her alanında bazen kısmet diyip geçmek lazım. bazen şartlar öyle bir gelişir ki, ne yaparsan yap istediğin şeyi elde etmen çok zordur. bu maç da öyle bir maçtı. maç öncesi yurtiçi ve yurtdışı bahis firmalarının yaklaşık maç oranları rangers 1.5-3.6 galatasaray şeklindeydi, rangers o kadar favoriydi düşünün.

  buna rağmen bence gayet iyi bir ilk yarı geçirdik. ama o günün şartlarında 90 dakikayı çıkarabilecek durumda değildik ve 2. yarı dağıldık. her şeye rağmen fatih ve linnes saçmalamayıp yoktan yere 2. golü yedirmeseler uzatmalara gidebilirdik.

  2014-2019 arası hiçbir sene için diyemem ama ben bu maça ve 2020-2021 sezonunda avrupa'dan elenişimize yol kazası gözüyle bakıyorum. gelecek senelerde rangers ile yolumuzun yine kesişeceği ve fatih hoca'nın bu maçın sonunda kendisine saygısızlık yapan steven gerrard'dan intikamını tatlı tatlı alacağına inanıyorum. bakalım gelecek bize ne gösterecek.